021 - 72974000

آیا دوشاخه‌های هوشمند واقعا به کاهش مصرف انرژی کمک می کنند؟

دوشاخه های هوشمند

دوشاخه هوشمند یک راه آسان و عالی برای افزودن خودکارسازی به هر اتاقی از خانه شما است. ایده‌آل برای دستگاه‌های الکترونیکی کوچک‌تر که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شوند همانند لامپ‌ها، فن‌ها و دستگاه‌های بخور.

اتصال سخت‌افزار شما به دوشاخه هوشمند، قفل لایه جدیدی از کنترل‌های در حال حرکت را باز می‌کند. تصور کنید که در تعطیلات هستید و به این فکر می کنید که آیا قبل از رفتن، رطوبت‌گیر زیرزمین را خاموش کرده اید یا خیر. وقتی دستگاهی را به دوشاخه هوشمند وصل می‌کنید ، فقط تلفن‌همراه خود را بردارید، برنامه Plugs Companion را راه‌اندازی کنید و متوجه شوید که دوشاخه روشن یا خاموش است. بهتر از این، شاید دوشاخه شما یکی از برندهای متعددی باشد که با دستیارهای صوتی مانند Amazon Alexa و Google Assistant سازگار است.سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که برنامه دستیار را راه اندازی کنید و به الکسا یا گوگل بگویید وضعیت اتصال را بررسی کند. اگر همچنان روشن است، به سادگی به دستیار خود بگویید آن را خاموش کند.در حالی که عملکردهای خودکار این ابزار،  بهترین نقطه فروش بیشتر دوشاخه های هوشمند هست، مزیت دیگر صرفه جویی بالقوه‌ای است که در قبض ماهانه برق خود مشاهده خواهید کرد. در حالی که این مزیت افسانه‌ای تلقی می‌شود، ما اینجا هستیم تا این موضوع را با هم بررسی کنیم: آیا پریزهای هوشمند واقعاً در هزینه‌های شما صرفه جویی می کنند؟

 

بلوک‌های ساختمانی برق مسکونی:

 

قبل از اینکه به بررسی صرفه جویی در هزینه‌های بالقوه دوشاخه‌های هوشمند بپردازیم، بهتر است نگاهی به مسیری که برق از تیر برق خیابان شما به خانه شما می رود بیندازیم. برای یک اقامتگاه رایج در آمریکای شمالی، برق از طریق افت سرویس فاز تقسیم 240/120 ولت وارد خانه می‌شود. اگر تا به حال در اطراف محله خود قدم زده باشید، ممکن است متوجه یک دکل فلزی و عمودی شده باشید که از پشت بام خانه های بسیاری در امتداد خیابان شما قرار گرفته است. این دکل بیشتر به نام دکل افت سرویس شناخته می‌شود . اگر دقیق‌تر نگاه کنید، یک سری سیم را خواهید دید که وارد دوشاخه در بالای دستگاه می شوند.سپس این اتصالات از طریق اتاق زیر شیروانی، دیوارها، و به تابلوی برق اصلی در زیرزمین خانه شما منتقل می‌شوند. آنها در یک مرکز مدارهای 120 و 240 ولتی خاتمه می یابند تا تمام برق مورد نیاز برای روشنایی،پریزها و وسایل برقی خانه شما را تامین کنند.بسته به اینکه شرکتی که خدمات برق منزل شما را پوشش می‌دهد، مصرف انرژی خانه شما با یک کنتور برق مکانیکی یا یک مدل دیجیتال مدرن‌تر اندازه گیری می‌شود. صرف نظر از کنتور شما ، برق مصرفی شما بر حسب وات و کیلووات اندازه گیری می‌شود که یک کیلووات معادل 1000 وات است.

 

آیا واقعاً دوشاخه‌های هوشمند مصرف انرژی را کاهش می‌دهند؟

 

هر وسیله‌ای که به پریز برق وصل کرده اید از کنتور برق خانه شما برق می‌گیرد، خواه آن وسیله تلویزیون، چراغ کف یا دستگاه تهویه، روشن باشد یا نباشد. هنگامی که به طور مستقیم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، دستگاه ها هنوز مقدار حداقلی از الکتریسیته را مصرف می‌کنند که به عنوان نیروی آماده به کار شناخته می‌شود برای اکثر قطعات، این مقدار چیزی شبیه به کمتر از 15 کیلووات است، که در وسایل بزرگ الکتریکی اصلاً انرژی زیادی ندارد.دوشاخه هوشمند به‌عنوان نوعی دروازه بین برقی که توسط پریز برقی که به آن متصل است و دستگاهی که در دوشاخه هوشمند واقعی قرار داده شده است، عمل می‌کند.

اما حدس بزنید چه اتفاقی افتاده؟ دوشاخه هوشمند شما هیچ تفاوتی با دستگاه هایی که به آن وصل می کنید در استفاده برق آماده به کار ندارد. برای اینکه به شبکه‌های Wi-Fi و Z-Wave که این دوشاخه‌ها برای کار و خودکارسازی استفاده می‌کنند متصل بمانند، یک دوشاخه هوشمند به جریان ثابت برق نیاز دارند تا این اتصالات ادامه داشته باشد.در حالی که این مقدارانرژی ناچیز است، مهم است تا درک کنید که مهم نیست چه وسیله‌ای را به پریز برق وصل کرده اید، آن سخت افزار به نوعی انرژی مصرف می‌کند حتی یک دوشاخه هوشمند. تنها زمانی که یک مصرف‌کننده برق واقعا اصلا برق مصرف نمی‌کند، هنگامی است که آن وسیله از برق جدا شده باشد.

 

بهترین راه برای استفاده از دوشاخه هوشمند:

 

ممکن است به نظر برسد که ما به طور کلی می‌گوییم که دوشاخه های هوشمند در کاهش مصرف انرژی شما کار زیادی انجام نمی دهند، اما اینطور نیست.منظور ما این است که هنگام انتخاب سخت افزاری که به دوشاخه هوشمند وصل می‌کنید، باید دقت داشته باشید، به خصوص اگر می‌خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید. داشتن شارژرهای تلفن، قهوه‌ساز، پنکه‌های رومیزی و سایر اقلام کوچک متصل به دوشاخه هوشمند، ویژگی‌های خودفعال‌سازی فوق‌العاده‌ای را به شما می‌دهد که می‌توانید در حال حرکت آن‌ها را کنترل کنید که این دستگاه‌های کوچک‌تر انرژی زیادی مصرف نمی‌کنند. دوشاخه هوشمند از نظر مصرف انرژی کار زیادی انجام نمی دهد.در عوض، دستگاه‌هایی را در خانه خود در نظر بگیرید که زیادی برق مصرف می کنند. دستگاه‌هایی چون رطوبت گیر و تهویه هوا، دو مصرف‌کننده بزرگ انرژی هستند، به ویژه در ماه‌های تابستان. بسته به سطح دما و رطوبت محلی، مواقعی وجود دارد که رطوبت گیر یا تهویه‌کننده فعال شده و بسته به دما ممکن است در تمام شب و روز کار کند.

 

اتصال این وسایل به دوشاخه هوشمند می‌تواند به شما در ایجاد یک برنامه خودکار کمک کند. به جای استفاده از رطوبت‌گیر در تمام طول روز، فعالساز شما ممکن است آن را در ساعات روشنایی روز روشن نگه دارد و به‌طور پراکنده در طول شب روشن شود. در اکثر مواردی که دوشاخه هوشمند در آن برق به صورت خودکار به وسایل سنگین اعمال می شود، اکثر صاحبان خانه احتمالاً زمانی که قبض برق بعدی به دستشان برسد، نوعی کاهش هزینه‌ها را مشاهده خواهند کرد.

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.