021 - 72974000

انقلاب در تکنولوژی خانه هوشمند

انقلاب در تکنولوژی خانه هوشمند

فناوری خانه هوشمند، امنیت، راحتی، صرفه جویی در مصرف انرژی و راحتی را برای صاحبان خانه فراهم می کند.

اصطلاح «خانه هوشمند» برای توصیف خانه‌ای به کار می‌رود که دارای روشنایی، لوازم خانگی، گرمایش، تلویزیون، تهویه مطبوع، سیستم‌های صوتی و تصویری، رایانه، دوربین و سیستم‌های امنیتی است که می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از هر اتاقی از راه دور نیز کنترل شوند.

 

یکی از ویژگی های مهم فناوری خانه های هوشمند این است که به حفظ منابع محدود زمین کمک می کند.

با گذشت زمان، مردم از قابلیت فناوری خانه های هوشمند بیشتر آگاه می شوند، زیرا آنها خانه های خود را با استفاده از کنترلگرهایی که با زیرساخت‌ خانه یکپارچه شده اند، هوشمند می کنند.

فناوری خانه هوشمند همچنین کاربران را قادر می سازد تا با کنترل روشنایی، سیستم های HVAC، پوشش پنجره ها و آبیاری در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. صاحبان خانه می توانند با کمک اینترنت در هر گوشه ای از جهان در هر زمان به سیستم‌ها دسترسی داشته باشند.

خانه هوشمند ساخته امروز و دیروز نیست. این صنعت در قالب یک مفهوم در بین مصرف کنندگان و کارشناسان صنعت رواج یافته است. مفهوم خانه هوشمند با ابداع کنترل از راه دور آغاز شد که توسط نیکولا تسلا در سال 1898 رونمایی شد.

 

اوایل دهه، جهان 1900 شاهد انقلاب صنعتی‌ای بود که راه را برای معرفی اولین لوازم خانگی هموار کرد.

در سال 1901 اولین جاروبرقی و پس از آن خشک کن لباس، ماشین لباسشویی، یخچال و ماشین ظرفشویی برقی معرفی شد. اینها لوازم «هوشمند» نبودند، اما معرفی آنها برای مردم قرن بیستم تغییری در نوع نگرش خود به این ابزار ایجاد کرد.

اوایل سال 2000 با افزایش سریع محبوبیت فناوری خانه های هوشمند همراه شد.

فن‌آوری های مختلف ظهور کردند و به آرامی در خانه ها با یکدیگر ترکیب شدند. خانه های هوشمند شروع به تبدیل شدن به گزینه های مقرون به صرفه و در نتیجه فناوری های قابل دوام برای بسیاری از مصرف کنندگان شدند. شبکه های خانگی، فناوری های داخلی و ابزارهای مختلف مصرف کننده دیگری هم در دسترس قرار گرفتند.

 

چشم انداز و انتظارات آینده

فناوری خانه هوشمند به استفاده از رایانه برای کنترل عملکردهای خانه به صورت خودکار یا از راه دور اجازه می دهد. فناوری خانه هوشمند شامل برنامه ریزی یا عملیات خودکار گرمایش و تهویه مطبوع و همچنین روشنایی و سیستم های امنیتی است. این فناوری به کاربران این امکان را می دهد که عملکردهای مختلف را از طریق کنترل از راه دور با کمک رایانه متصل به اینترنت کنترل کنند.اینترنت به دستگاه‌های خانگی اجازه می‌دهد تا به یکدیگر متصل شوند، بنابراین کاربران را قادر می‌سازد تا سیستم‌ها و لوازم خانگی را از راه دور نظارت و کنترل کنند.

هدف خانه های هوشمند

بیشتر معطوف به زندگی پاک و امنیت است. فن‌آوری‌های خانه‌های هوشمند می‌توانند خانه‌ها را پایدار کنند و به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهند که مصرف انرژی را کاهش دهند. تعامل و ارتباط به خانواده ها کمک می کند تا زندگی خود را مدیریت کنند. این فناوری در حال حاضر در بخش‌های دیگر از جمله مدارس، ادارات، فروشگاه‌ها و فرودگاه‌ها گنجانده شده است.

انتظار می‌رود بازار در سال‌های آینده شاهد افزایش تقاضا برای این فناوری به دلیل افزایش آگاهی جمعی در مورد مزایای خانه هوشمند باشد.

 

 

 

 

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

حتما بارها شنیده اید که کسانی درباره آبیاری گلخانه و باغ خود با پیامک صحبت می کنند. امروزه عبارت خانه هوشمند به صورت باورنکردنی تکرار می شود. سال هاست که مبحث هوشمند سازی خانه، بیمارستان، ادارات و حتی باغ ها و گلخانه ها مطرح شده است.