021 - 72974000

تبدیل ساختمان های سنتی به هوشمند

تبدیل ساختمان های سنتی به هوشمند

تکامل متداوم تکنولوژیکی، در حال تغییر نحوه طراحی ساختمان هایی است که به صورت سنتی ساخته می شدند. در واقع یک تغییر از ساختمان های سنتی به ساختمان های جدید در حال وقوع است که از آن با عنوان ساختمان هوشمند هم یاد میشود.

افزایش تعداد ساختمان های هوشمند میتواند از روی افزایش تعداد دستگاه های مرتبط با هم و حجم داده ای که تولید می کنند اندازه گیری شود. بر طبق داده های صنعتی ساختمان های هوشمند، علی الخصوص در بخش صنعتی در سالهای آینده تا ۳۰ درصد رشد خواهند کرد.

این سازه­ها توسط سیستم­ها و ابزار آلاتی مشخص می شوند که مدیریت یکپارچه عملکردهای ساختمان به خصوص در زمینه دخیره انرژی را ممکن میکنند. اما قبل از ورود به مبحث پروسه ی تغییر در ساختمان های سنتی، لازم است تا نگاهی نزدیکتر به مفهوم ساختمان های هوشمند بیندازیم.

 

ساختمان هوشمند چیست؟

ساختمان هوشمند ساختمانی است که به ابزارهای نوآورانه تکنولوژیکی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و … با هدف بالا بردن امنیت، دسترسی پذیری، مدیریت و بهره وری انرژی مجهز شده است. البته سهم کیفیت زندگی افرادی که از این امکانات استفاده می کنند نباید فراموش شود.

مفهوم ساختمان هوشمند در انواع کاربردهای مختلفی از ساختمان ها قابل تعمیم است. کارخانجات، هتل ها، موزه ها، مراکز اداری، بیمارستان ها و مراکز خرید از این دست هستند.

ساختمان هوشمند قادر است به طور خودکار همه منابع را مدیریت کند و کاربری آنها را بهبود دهد. برای نمونه میتوان به ارايه اطلاعات ارزشمند به افرادی که آن را مدیریت میکنند جهت بهبود تصمیم گیری و در نتیجه پیش بینی رویدادهای آینده اشاره کرد.

چه فناوری هایی ساختمان را هوشمند می کنند؟

دستگاه ها و سنسورهای اینترنت اشیا:

با استفاده از اینترنت اشیا، اجزای متحرک و غیرمتحرک منزل میتوانند از طریق یک سیستم توانمندسازی، به یکدیگر متصل و داده ها را در لحظه دریافت کنند.

 

شبکه ها:

سیستمی که در ساختمان های هوشمند استفاده میشود از طریق اتوماسیون ساختمان عمل میکند. اتوماسیون ساختمان با سیستم شبکه برق ادغام شده و به صورت یکپارچه عمل میکند.

 

کلان داده:

یک ساختمان هوشمند روزانه حجم زیادی داده تولید میکند که با توجه به پیچیدگی و تنوع بالای آن در زمینه های مختلف به دست آوردن، مدیریت کردن و تجزیه و تحلیل آن با استفاده از ابزارهای مرسوم سخت است. برای این منظور، از ابزارهای پیشرفته تر برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود و آنها را به اطلاعات کاربردی و قابل بهره برداری تبدیل می کند.

 

پلتفرم مدیریت:

با هدف اینکه تمام داده های جمع آوری شده در قسمت های مختلف ساختمان توسط سنسورهای مختلف به طور خودکار مدیریت و فرآوری شود. ضروری ست یک سیستم مدیریت جامع وجود داشته باشد تا همه این سیستم ها تصویرسازی شده و روی نمودار دیده شود. این پلتفرم ها امکانی را فراهم میکنند تا داده های دریافت شده از سنسورها، پایگاه های داده و یا سیستم های اطلاعاتی خارجی با هم ادغام شده و به صورت زنده و آرشیوی تجزیه و تحلیل شوند.

 

هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی این امکان را به ماشین ها میدهد تا از تجربیات خود بیاموزند و با محیط های متنوع وفق داده شوند، این موضوع باعث میشود ساختمان هوشمند با افزایش بهره وری خود، بر پایه شناخت الگوهای داده های جمع آوری شده و با استفاده از الگوریتم های بهینه سازی شده تکامل پیدا کنند.

 

هدف های ساختمان هوشمند چه هستند؟

  • صرفه جویی در انرژي
  • یکپارچه سازی ساختمان با محیطی زیستی که در آن قرار میگیرد.
  • یکپارچه سازی خدمات با یکدیگر برای افزایش کارایی و کاهش هزینه ها.
  • خودکارسازی تاسیسات ساختمان برای بهره ورکردن کار و اثربخشی.

 

 

 

تگ های پست

اخبار و مقالات مرتبط

اعلام حریق هانیول

اعلام حریق هانیول | انواع سیستم های حریق هانیول

آتش سوزی می تواند خسارات جانی و مالی بی حد و حصری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که تجهیزات ایمنی آتش نشانی مناسبی در دست داشته باشید. سیستم اعلام حریق هانیول چندین دهه است که راه‌حل‌های ایمنی نوآورانه ای را برای شرایط اضطراری مهندسی کرده است. Honeywell یک شرکت جهانی…

سیستم هوشمند خانگی control4

همه چیز درباره سیستم هوشمند خانگی control4

سیستم هوشمند خانگی control4 یک سیستم اتوماسیون خانگی است که به شما این امکان را می دهد که دستگاه ها و سیستم های مختلف خانه خود را با استفاده از یک رابط مرکزی کنترل و مدیریت کنید. این سیستم برای ادغام فناوری‌ها و دستگاه‌های مختلف در یک سیستم یکپارچه با کاربری آسان طراحی شده که…

خرید پریز یونگ آلمان | راهنمای کامل پریزهای یونگ آلمان

پریز آلمانی یونگ با بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی ساخته شده است. این پریز از مواد باکیفیتی ساخته شده و به گونه ای طراحی شده است که دوام و عمر بالایی داشته باشد. خرید پریز یونگ آلمان مزایای بی شماری دارد  و با برچسب “Safety Plus” خطر برق گرفتگی را کاهش می دهد. این پریزها مجهز…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.