021 - 72974000

تمام خانه‌های هوشمند باید یک کلمه امن برای شرایط اضطراری داشته باشند!

وقتی به امنیت خانه فکر می کنید

الکسا و دستیار گوگل اولین دستگاه‌هایی نیستند که به ذهنتان خطور می کند (علی رغم گنجاندن دوربین در Nest Hub Max.) به هر حال، هیچ کس واقعا نمی خواهد دستیار هوشمندش آنقدرها هم باهوش باشد. آخرین دستگاهی که ما نیاز داریم، تجربه وضعیت ترمیناتور در زندگیمان است!

سوال این است: چرا که نه؟ یک کلمه امن قابل برنامه‌ریزی، یک قابلیت افزودنی عالی برای خانه هوشمند فعلی شما است، به خصوص اگر بتوان از آن بدون استفاده از کلمات دستوری (مانند Alexa یا Hey, Google) استفاده کرد. به عنوان مثال، شما می توانید از “اکسپکتوپاترونیوم” به عنوان یک کلمه امن استفاده کنید. چند نفر را می شناسید که از این کلمه در زبان روزمره خود استفاده می کنند؟

 

چگونه خانه هوشمند می تواند در زمینه امنیت ارتقا یابد؟

 

فناوری خانه هوشمند بسیار فراتر از ایجاد محیطی راحت برای ساکنان تکامل یافته است. دستگاه‌های مدرن قادر به انجام وظایف بسیار پیشرفته‌تر از آنچه که استفاده کنندگان اولیه آنها تصور می‌کردند، هستند. به عنوان مثال، دوربین‌های زنگ در هوشمندی وجود دارند که می توانند دمای بدن افراد را هنگام زدن زنگ درب اندازه گیری کنند. با در نظر گرفتن چنین ویژگی‌هایی، چرا یک خانه هوشمند نمی تواند در حفظ امنیت ساکنان فعال تر  باشد؟

بسیاری از دوربین های هوشمند دارای قابلیت تشخیص چهره هستند. این ویژگی به دوربین اجازه می‌دهد تا اعلان‌های خاص‌تری مانند ارائه کند. با این حال، می تواند به صورت معکوس نیز کار کند. یعنی اگر نتواند چهره‌ای را شناسایی کند، بلافاصله به حالت هشدار درمی‌آید. به همین ترتیب، دوربین‌های امنیتی که از هوش مصنوعی (A.I.) استفاده می‌کنند، می‌توانند برای تشخیص موقعیت‌های خطرناک، مانند یک مزاحم در خانه یا کسی که برخلاف میل او و به زور در خانه نگه داشته می‌شوند، تنظیمات خود را تغییر دهند. دوربین‌ها از قبل می دانند که چگونه آتش سوزی، سقوط و سایر تهدیدها را تشخیص دهند. اگر دوربین هوشمند شما یکی از این موقعیت‌ها را تشخیص دهد، می تواند واکنش مناسبی نشان دهد.

این ایده‌ها فقط حدس و گمان هایی در حد تئوری برای کاربری فناوری خانه هوشمند با توجه به امنیت خانه است. دستیارهای هوشمند نیز وعده های بسیار زیادی دارند اما تا اجرایی شدن آنها فاصله بسیار است.

 

چگونه دستیارهای هوشمند می توانند خانه شما را ایمن تر کنند؟

 

دستیارهای هوشمند مانند Amazon Alexa و Google Assistant در حال حاضر چندین ویژگی امنیتی در خود جای داده‌اند. از طریق گارد الکسا، دستیار می تواند به صدای شکستن شیشه، صدای زنگ هشدار دود یا مونوکسید کربن و سایر خطرات واکنش نشان دهد. Google Assistant از طریق Nest Secure قابلیت‌های مشابهی دارد. علاوه بر این، Google Nest Hub Max دارای یک دوربین Nest داخلی است که می تواند برای نظارت بر خانه شما از طریق نمایشگر هوشمند استفاده شود. دستیار گوگل خیلی پیش از این شروع به یکپارچه سازی سیستم هوشمند و سیستم امنیتی خود کرده است.

با این حال می توان کارهای بیشتری انجام داد. همانطور که قبلا ذکر کردیم، یک کلمه امن می تواند برای فعال کردن حالت‌های خاص در دستیار هوشمند شما استفاده شود. این حالت می‌تواند دستگاه‌های دیگر خانه را برای شروع ضبط فعال کند، حتی اگر در حالت غیرفعال باشند. در حالت ایده آل، کلمه امن کاملاً قابل تنظیم است. در یک موقعیت خطرناک، روشن کردن آژیر هشدار، کار چندان عاقلانه‌ای به نظر نمی رسد.

تصور کنید در موقعیتی قرار دارید که از حضور فرد یا افرادی در خانه احساس ناخوشایندی دارید و امکان دسترسی به تلفن همراه خود برای فعالسازی هشدار را ندارید. لزوم وجود یک کلمه امن اینجا خاصیت خود را نشان می  دهد و شما حتی با زمزمه کردن آرام آن کلمه امن و انتقال آن به دستیار صوتی هوشمندتان، باعث فعالسازی حالت هشدار می شوید و بدون اینکه نیاز به انجام کاری داشته باشید، از خود و خانه‌تان حفاظت می کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.