021 - 72974000

خانه‌ی خود را هوشمند کنید

خانه‌ی خود را هوشمند کنید

چگونه فناوری‌های به روز را به خانه‌های جدید یا پیش ساخته بیاوریم.

زمانی که صحبت از خانه‌های هوشمند به میان می‌آید، شاید ذهن شما به سمت خانه‌ای با روشنایی خودکار یا مجهز به دستیار صوتی برود. جالب است بدانید که خانه‌ی هوشمند تنها به این موارد محدود نمی‌شود. باید گفت اهداف اصلی هوشمند سازی خانه‌‌ها، افزایش بهره‌وری، بهبود کارآمدی و ایجاد امنیت بیشتر، در متناسب‌ترین حالت ممکن با نیاز‌های مالکین است.

شروع‌ هوشمند‌سازی

پروسه‌ی هوشمند سازی یک ساختمان تجاری یا خانه‌های مسکونی، با مشخص کردن نیاز‌ها و علایق آغاز می‌شود. ممکن است بعضی مالکین اولویت را به افزایش بهره‌وری اختصاص داده و با ایجاد نور پردازی خودکار شروع کنند در حالی که برخی دیگر امنیت را در درجه‌ی بالا‌تری از اهمیت دیده و با ایجاد یک سیستم هشدار به سمت هوشمند‌سازی خانه‌‌ی خود حرکت کنند. گفتنی است که هیچ راه درست یا اشتباهی برای حرکت به سمت ایجاد خانه‌ای مدرن وجود ندارد و تمامی آن به نیاز‌های شما بستگی دارد.

زمانی که روند هوشمند‌سازی را جزء به جزء و آهسته پیش ببرید، هزینه‌ها کاهش خواهد یافت و در خلال این مدت، تجربیات خوبی به دست خواهید آورد. همچنین پس از گذشت مدتی کوتاه، نیاز‌‌هایتان را بهتر می‌شناسید.

به شما پیشنهاد می‌دهیم که در ابتدای کار از یک کنترل کننده‌ی ساده شروع کنید. این دستگاه بین تمامی تجهیزات خانه ارتباط برقرار کرده و کمک می‌کند که با یکدیگر هماهنگ شوند. شما می‌توانید پس از گذشت زمان و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید قطعات هوشمند دیگری مثل آیفون، کنترل نورپردازی و دوربین‌‌های امنیتی را به خانه‌ی خود اضافه کنید.

هر روز تعداد زیادی محصول جدید تولید می‌شود که دارای قابلیت « برگشت پذیری (backward compatible)‌» هستند. این ویژگی محصولات را قادر می‌سازد تا بتوانند با سیستم‌هایی که در گذشته بر روی خانه‌ها نصب شده‌اند ارتباط برقرار کرده و هماهنگ با آن‌ها کار کنند. هدف از این شیوه‌ی طراحی این است که مشتریان بتوانند به مرور و بدون نیاز به به‌روزرسانی سیستم‌های خود، محصولات جدید خریداری کرده و از کارایی آن‌ها لذت ببرند.

 

زیر ساخت

در دنیای امروز بسیاری از محصولات توانایی پشتیبانی و یا اتصال به سیستم WiFi را دارند. برخی محصولات نیز بر اساس سیستم‌های دیگری مثل Zigbee یا ZWave کار می‌کنند. با استفاده از دستگاه کنترل کننده، تجهیزات خانه‌ی شما می‌توانند با وجود سیستم‌های مختلف، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. حال این برقراری ارتباط یک سیگنال اینترنتی خواهد بود که می‌تواند با استفاده از تلفن هوشمند خود به آن دسترسی داشته باشید.

البته باید گفت که زیر ساخت به این بستگی دارد که شما بر روی یک خانه‌ی جدید کار می‌کنید یا خیر. در برخی اوقات، اتصال بی‌سیم از طریق WiFi تنها راه حلی است که می‌توان برای هوشمند سازی خانه‌های قدیمی استفاده کرد. این موضوع به نوع ساختمان و طراحی آن، در کنار زیر ساخت‌های فعلی ساختمان بستگی دارد. لازم به ذکر است که اتصال بی‌سیم، با توجه به نیاز سیم‌کشی سیستم‌های دیگر، در انتها ارزان قیمت‌تر است.

اتصال از طریق سیم همیشه به عنوان روش بهتر توصیه می‌شود چرا که این سیستم اتصال پایدار‌تر و مطمئن‌تری در شبکه‌ی خانه‌ی هوشمند به وجود می‌آورد. این سیستم از WiFi استفاده نمی‌کند و از این طریق مشکلاتی مثل استفاده‌ی زیاد دوربین‌های امنیتی از پهنا‌ی باند را مرتفع می‌‌کند.

 

تگ های پست

اخبار و مقالات مرتبط

روند هوشمند سازی

روند هوشمند سازی و کار با متخصصین یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کرد، یافتن متخصصین با تجربه و کار آزموده است. این کار نه تنها از هدر رفت هزینه‌ و زمان جلوگیری می‌کند، بلکه تنش‌ها و اختلاف نظر‌ها را در روند کار به حداقل می‌رساند. برای شروع، شما باید تحقیقات خوبی…

شهر هوشمند

شهر هوشمند یا همان شهر پایدار انتظار میرود تا سال ۲۰۵۰، ۸۵ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند. این بدین معناست که در سالهای پیش رو با مشکلاتی نظیر تامین انرژی، نشر co2، مشکلات ترافیک، تدارک کالا و مواد خام، به دلیل تراکم بالای جمعیت مواجه خواهیم بود. یکی از راهکارها راه اندازی ارتباطات…

سیستم Irisys True Occupancy

سیستم تشخیص اشغال فضای اداری Irisys True Occupancy نحوه کارکردن در فضای اداری به طور چشمگیری در ۱۸ ماه اخیر عوض شده است. با وجود روند رو به رشد دورکاری قبل از شیوع کووید۱۹، همه گیری این بیماری در تسریع این روند و تمایل بیشتر به دورکاری مزید بر علت شده است. کارایی یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

حتما بارها شنیده اید که کسانی درباره آبیاری گلخانه و باغ خود با پیامک صحبت می کنند. امروزه عبارت خانه هوشمند به صورت باورنکردنی تکرار می شود. سال هاست که مبحث هوشمند سازی خانه، بیمارستان، ادارات و حتی باغ ها و گلخانه ها مطرح شده است.