021 - 72974000

مبلمان شهری هوشمند در استرالیا: خدمات هوشمند یا ابزار نظارت و کنترل؟

مبلمان شهری هوشمند

مبلمان شهری هوشمند

مبلمان شهری هوشمند که در واقع مبلمانی متصل به شبکه اطلاعات که داده‌ها را جمع‌آوری و تولید می‌کند، در حال ورود به استرالیا است. این در اشکال مختلفی از جمله نیمکت، کیوسک، تیر چراغ برق و ایستگاه اتوبوس وجود دارد. نمونه های اولیه در استرالیا عبارتند از Childout Hubs که توسط شورای رودخانه جرج در حومه سیدنی در کوگارا، هرستویل و مورتدیل نصب شده است، و کیوسک های اطلاعاتی و تیرهای چراغ هوشمند در شهر نیوکاسل که به عنوان بخشی از استراتژی شهر هوشمند آن است.

“هوشمندی” این مبلمان خیابانی ناشی از داده‌های جدید و قابلیت‌های اتصال آن است. ایده این است که اینها می توانند محصولات و خدمات جدید تولید کنند و از تصمیمات برنامه ریزی در زمان واقعی در شهرها پشتیبانی کنند. اکثر آنها وای فای رایگان را در ترکیب با سایر عملکردها مانند تبلیغات، راهیابی، دکمه های اضطراری، تماس تلفنی و شارژ دستگاه از طریق USB ارائه می دهند.

هوشمند، اما بحث برانگیز:

وعده مبلمان خیابانی هوشمند این است که فضاهای عمومی را بهبود می بخشد و زیرساخت های قدیمی را احیا می کند. با فراهم کردن دسترسی شهروندان آسیب‌پذیر و محروم به خدمات اتصال رایگان، هرگونه تبعیض دیجیتال را در فضای شهری از میان برمی دارد. با وجود این مزایا، برخی از جنبه های مبلمان خیابانی هوشمند بحث برانگیز است. به ویژه، جمع آوری داده ها و تاثیر آن بر فضای عمومی نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

در شهر نیویورک، جایگزینی باجه‌های تلفن توسط کیوسک‌های دیجیتال LinkNYC باعث اعتراض در مورد مالکیت داده‌ها و اشتراک‌گذاری و نظارت از طریق دوربین‌های امنیتی داخلی شده است. سایر عواملی که باعث اعتراض شهروندان شده عبارتند از ردپای فیزیکی کیوسک ها، تاثیر بصری و استفاده برای تبلیغات در فضای باز با نمایشگرهای دیجیتال دو طرفه 140 سانتی متری آن.

در استرالیا، Telstra در حال مبارزه با یک پرونده قضایی طولانی علیه شهرهای سیدنی، ملبورن و بریزبن بر سر برنامه هایی برای تبدیل باجه های تلفن خود به هاب‌های هوشمند مجهز به تبلیغات دیجیتال است. شوراها به این دلیل که نیاز به تصویب برنامه ریزی محلی داشتند به این موارد اعتراض کردند. Telstra استدلال کرد که هاب ها به عنوان “تاسیسات کم تاثیر” معاف هستند، اما باید نصب را به تعویق بیندازند.

 

چه چیزی را می توانیم از اولین استفاده‌کنندگان مبلمان شهری هوشمند خارج از کشور بیاموزیم؟

ما هنوز تاثیر عمومی و ارزش مبلمان خیابانی هوشمند، چه مدل خدماتی که باید در مقیاس مورد استفاده قرار گیرد و چه نوع آینده‌ای ارائه می دهد را درک نکرده ایم.

 

این که این تسهیلات تا چه حد خدمات عمومی ارائه می‌دهند یا صرفاً امکان تبلیغات و نظارت بیشتر را فراهم می‌کنند؟

استرالیا می تواند از نمونه های اولیه مبلمان خیابانی هوشمند در کشورهای دیگر بیاموزد. پروژه تحقیقاتی Smart Publics، طراحی، استفاده و مدیریت کیوسک های InLinkUK در گلاسکو و نیمکت‌های هوشمند Strawberry Energy در لندن را با یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه گلاسکو بررسی کرد. ما متوجه شدیم که کاربران اصلی این پروژه کسانی بودند که زندگی ماشینی داشتند، جوانان، دانشجویان و کارگران. مبلمان هوشمند این گروه ها را قادر می سازد تا به صورت دیجیتالی با محیط کار و زندگی خود در ارتباط باشند. آنها از این امکانات برای شارژ تلفن های خود و برقراری تماس رایگان استفاده می کردند که به ویژه برای کسانی که تلفن نداشتند یا اعتباری برای استفاده از آن نداشتند بسیار ارزشمند بود.

(کیوسک های InLinkUK تماس رایگان با هر تلفن همراه یا ثابت در بریتانیا ارائه می دهند.) مبلمان هوشمند خیابانی از بین نمی رود. در هر صورت، با پیشرفت تکنولوژی و ادغام بیشتر با محیط فیزیکی ما، این تکنولوژی فراگیرتر خواهد شد.

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.