021 - 72974000

5 راهکار برای امنیت بهتر خانه‌های هوشمند

5 راهکار برای امنیت بهتر خانه‌های هوشمند

اگر از دو سال گذشته در طول همه‌گیری کرونا چیزی یاد گرفته‌ایم، این است که چگونه می‌توانیم بخش قابل توجهی از وقت خود را در خانه مدیریت کنیم. در نمایشگاه سالانه CES، کارشناسان خانه هوشمند به مخاطبان گفتند: در حالی که انتظار می‌رود گذراندن وقت در خانه راحت‌تر شود، حفظ حریم خصوصی خانه هوشمند نیز یک نگرانی رو به رشد است. غول‌های فناوری مانند سامسونگ، اپل، گوگل، آمازون و تعداد زیادی از تولیدکنندگان دستگاه‌های هوشمند دیگر در حال تلاش برای ایجاد یک محیط خانه متصل بدون درز، شهودی و فوق‌شخصی‌تر هستند.

اینترنت اشیا، در حالی که در سال 2015 مانند یک کلمه رایج بود، اکنون این موضوعی است که ما در واقع باید در مورد اینکه چگونه این دستگاه ها را ایمن کنیم، و چگونه این کار را در اکوسیستم گسترده تر انجام دهیم، فکر کنیم.

 

1.از VPN در روتر خود استفاده کنید

هنگامی که از VPN در روتر خود استفاده می‌کنید. می‌توانید با جلوگیری از مشاهده فعالیت‌های خانه هوشمند توسط دیگران، از حریم خصوصی خود محافظت کنید. به شرطی که یک روتر سازگار با VPN داشته باشید، بهترین VPN ها همگی روی روتر شما به خوبی کار می‌کنند و اتصال امن و رمزگذاری شده به اینترنت را برای شما فراهم می‌کنند. این بدان معناست که هیچ‌کس نمی‌تواند فعالیت‌های دستگاه‌های هوشمندی را که از طریق روتر دارای VPN به آن متصل می‌کنید نظارت کند حتی ISP شما.اگر میخواهید کسی متوجه فعالیت شما با تلویزیون هوشمند نشود و اگر میخواهید هیچکس به دستگاه های هوشمندی که دارید و داده هایی که از طریق اینترنت منتقل می کنید دسترسی نداشته باشد انتخاب بسیار خوبی است.

2.شبکه Wi-Fi و دستگاه‌های متصل خود را با رمزهای عبور قوی ایمن کنید

شما نمی‌توانید درب ورودی خانه‌تان را باز و کاملا باز نگه دارید تا هر کسی هر طور که می‌خواهد وارد شود. به همین ترتیب، درب شبکه وای فای خانگی خود را با رمز عبور ببندید. با این حال، شکستن یک رمز عبور ضعیف ممکن است یک لحظه طول بکشد، بنابراین آسیب پذیر بودن شبکه Wi-Fi خود با یک رمز عبور ضعیف شبیه به باز گذاشتن درب ورودی شما حتی پس از بسته شدن آن است.

3.دستگاه‌های IoT را در یک شبکه جداگانه ایزوله کنید

اگر یک نهاد غیرمجاز به شبکه Wi-Fi شما دسترسی پیدا کند، اگر دستگاه‌های خانه هوشمند خود را در شبکه ای جدا از دستگاه‌های اصلی مانند دستگاه خود جدا نگه دارید، ممکن است بتوانید به طور مؤثری تهدیدات را مهار کرده و از حساس‌ترین داده‌های شخصی خود محافظت کنید. کامپیوتر، گوشی و تبلت. اگر روتر شما به شما اجازه می‌دهد یک شبکه مهمان ثانویه ایجاد کنید، می‌توانید دستگاه‌های خانه هوشمند خود را طوری تنظیم کنید که به جای شبکه اصلی خود به آن شبکه جداگانه متصل شوند. البته، همچنان می‌خواهید یک رمز عبور قوی برای شبکه دستگاه هوشمند ثانویه خود نیز ایجاد کنید.

 

4.تنظیمات حریم خصوصی مناسب را در دستگاه های خود فعال کنید و ویژگی هایی را که به آن نیاز ندارید غیرفعال کنید.

برای محافظت از حریم خصوصی خود به تنظیمات پیش فرض حریم خصوصی دستگاه‌های خود متکی نباشید. از این گذشته، سازندگان دستگاه‌های هوشمند معمولا قصد دارند تا آنجایی که ممکن است داده جمع آوری کنند تا راه‌هایی برای بهینه سازی محصولات خود و در نهایت فروش بیشتر آنها پیدا کنند. بنابراین آن‌ها علاقه خاصی به استقرار دستگاه‌های خود با تنظیمات حریم خصوصی پیش‌فرض فعال که مانعی در مسیر جمع‌آوری آن داده‌ها ایجاد می‌کند، ندارند.

 

5.قبل از خرید درباره سازندگان دستگاه تحقیق کنید.

آیا شرکت سازنده دستگاه خانه هوشمندی که در نظر دارید، سیاست حفظ حریم خصوصی نگران‌کننده‌ای دارد که به شیوه‌های جمع‌آوری گزاف داده‌ها اشاره می‌کند؟ شرکت چه داده هایی را جمع آوری می‌کند و آن داده‌ها را با چه کسانی به اشتراک می‌گذارد؟ آیا سازنده سابقه نقض داده یا سابقه ضعیفی در خصوص حفظ حریم خصوصی داده ها دارد؟

دستگاه‌های خانه هوشمند می‌توانند راحتی ویژه ای را در زندگی شما در خانه اضافه کنند، اما اگر دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنید ایمن نیستند و به درستی از حریم خصوصی شما محافظت نمی‌کنند، ارزش آن را ندارند. وقت بگذارید و درباره وسایلی که می‌خواهید به خانه‌تان بیاورید، یعنی فضای شخصی خودتان، تحقیق کنید.

هر دستگاه متصل در شبکه شما نشان دهنده یک نقطه بالقوه دیگر از شکست است، پنجره دیگری به خانه هوشمند شما که از طریق آن شخصی می‌تواند بالا رود و به حریم خصوصی شما حمله کند. استانداردهای نو ظهور خانه‌های هوشمند نشان می‌دهد که آینده ی فناوری این خانه‌ها در واقع به ایده قابلیت همکاری یکپارچه بین دستگاه‌ها بستگی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.