021 - 72974000

مزایا و معایب خانه هوشمند

مزایا و معایب خانه هوشمند

یکی از مزایاي جذاب اتوماسیون خانگی ، فراهم کردن آرامش ذهن براي مالکان خانه است. این سیستم به آن ها اجازه می دهد تا خانه هاي خود را از راه دور کنترل کنند. همچنین مقابله با خطراتی مانند یک قهوه ساز روشن مانده و یا دري که قفل نشده را آسان می‌کند. مزایا و معایب خانه هوشمند را در این مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خانه هاي هوشمند براي سالمندان نیز مفید هستند. این خانه‌ها نظارتی را فراهم می آورد که به سالمندان کمک می کند تا به جاي رفتن به آسایشگاه، در خانه خود باقی بمانند.

نیازهای کاربر

خانه هاي هوشمند می توانند نیازهاي کاربر را برآورده سازند. براي مثال، به محض اینکه به خانه رسیدید ، در پارکینگ شما باز می گردد. پس از آن چراغ روشن خواهد شد. همچنین شومینه روشن شده و آهنگ هاي مورد علاقه شما از بلندگوي هوشمند شما پخش خواهد شد.

اتوماسیون خانگی

اتوماسیون خانگی همچنین به مصرف کنندگان کمک می کند تا کارایی را بهبود بخشند. به جاي روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام روز، یک سیستم خانگی هوشمند می تواند رفتار شما را یاد بگیرد. می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خانه تا زمانی که از محل کار به خانه می رسید، خنک شود. همین کار براي لوازم خانگی هم ممکن است. یک سیستم آبیاري هوشمند، تنها زمانی که نیاز است ، چمن شما با مقدار دقیق آبی که لازم است، آبیاري خواهد کرد.

با اتوماسیون خانگی، انرژي، آب و منابع دیگر به طور موثر استفاده می شوند که به ذخیره منابع طبیعی و نیز پول مصرف کننده کمک می کند.

با این حال، سیستم هاي اتوماسیون خانگی با توجه به ماهیت فنی خود، براي فراگیر شدن دچار مشکل هستند. اشکال خانه هاي هوشمند ، پیچیدگی درك شده آن ها است؛ برخی افراد با تکنولوژي مشکل دارند و یا با بروز اولین مشکل آن تسلیم می شوند .

بهبود تجربه کاربر

تولیدکنندگان و اتحادیه هاي خانگی هوشمند در حال کار بر روي کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربر هستند تا آن را لذت بخش و سودمند براي کاربران با سطوح فنی مختلف فراهم سازند.

براي موثر بودن سیستم هاي اتوماسیون خانگی، دستگاه ها باید بدون توجه به اینکه چه کسی آن ها راتولید می کند ، با استفاده از همان پروتکل یا حداقل، تجهیزات مکمل ، قابل تعامل باشند. چون در این بازار نوظهور، هنوز استاندارد طلایی براي اتوماسیون خانگی وجود ندارد. با این حال، پیمان هاي استاندارد با تولید کنندگان و پروتکل ها براي تضمین قابلیت هم کاري و یک تجربه کاربر بدون مشکل همکاري می کنند.

امنیت خانه‌های هوشمند

به جز مزایا و معایب خانه هوشمند، مساله مهم دیگر امنیت خانه هاي هوشمند است. در سال 2016 . یک گزارش توسط شرکت داده NTT نشان داد که 80 درصد مصرف کنندگان آمریکایی نگران امنیت داده هاي خانه هوشمند خود هستند.

اگر هکرها بتوانند به یک دستگاه هوشمند نفوذ کنند، ممکن است به طور بالقوه چراغ ها و آژیر خطر را خاموش کنند و درها را باز کنند و یک خانه بی دفاع را براي نفوذ باز بگذارند. بعلاوه، هکرها می توانند به طور بالقوه به شبکه مالک دسترسی داشته باشند که منجر به حملات بدتر یا استخراج داده می شوند.

در اکتبر 2016 ، Mirai IoT botnet قادر به از کار انداختن بخش هایی از اینترنت در مجموع هاي از حملات انکار سرویس DDoS با استفاده از دوربین ها ، DVRs و مسیریاب هایی با امنیت نا کافی به عنوان نقاط ورودي بود.

حریم خصوصی داده‌ها

علاوه بر امنیت، بسیاري ازمخالفان خانه هاي هوشمند نگران حریم خصوصی داده ها هستند. گزارش NTT نشان داد که 73 درصد از مصرف کنندگان نگران حریم خصوصی اطلاعات هستند که توسط دستگاه هاي خانگی هوشمند خود به اشتراك گذاشته می شوند. در حالی که ابزار خانگی هوشمند و تولید کنندگان پلت فرم ممکن است داده هاي مصرف کننده را جمع آوري کنند تا محصولات خود را سفارشی کرده و یا خدمات جدید و بهبود یافته را به مشتریان ارائه دهند، اعتماد و شفافیت براي تولید کنندگان در ایجاد اعتماد با کاربران محصولات هوشمند خود حیاتی هستند.

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.