021 - 72974000

مخارج انرژی پنهان خانه‌های هوشمند

مخارج انرژی پنهان خانه‌های هوشمند

گوی‌های نورانی که با فشردن یک دکمه تغییر رنگ می‌دهند، دستگاه‌های قهوه‌سازی که می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید، و اجاق‌هایی که دقیقاً می‌دانند چقدر باید غذای شما را بپزند. خانه‌های ما هوشمند می‌شوند. این دستگاه‌ها، تنها چند نمونه از آنچه به عنوان «اینترنت اشیا» (یا IOT) شناخته می‌شود، «تحول بزرگ بعدی» و «انقلاب دیجیتال دوم» نامیده می‌شوند.

یکی از امیدهای بزرگ این انقلاب این است که به خانوارها در صرفه‌جویی مصرف انرژی کمک کند. حسگرها می‌توانند چراغ‌ها و وسایل برقی را زمانی که استفاده نمی‌شوند خاموش کنند، یا وقتی افراد به رختخواب می‌روند، سیستم گرمایش را خاموش کنند. اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد مصرف انرژی وسایل خانگی خود در اختیار خانواده‌ها قرار دهند.

در حالی که برآوردها به طور گسترده ای متفاوت است، طرفداران صنعت هوشمندسازی پیشنهاد می کنند که فناوری‌های نوظهور خانه‌های متصل می تواند به خانوارها کمک کند تا مصرف انرژی خود را بین 10 تا 25 درصد کاهش دهند. چنین ادعاهایی با توجه به عدم وجود تحقیقات جدی قبل و بعد، تا حد زیادی حدس و گمان هستند. تحقیقات اجتماعی از استرالیا و بریتانیا راه‌هایی را نشان می‌دهد که IOT ممکن است میزان مصرف انرژی را نیز افزایش دهد. ما سه تاثیر انرژی پنهان را شناسایی کرده‌ایم که به ندرت در تحقیقات IOT یا پیش‌بینی‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی در نظر گرفته می‌شوند.

 

1-به روز رسانی و سخت افزار جدید:

برآوردهای انرژی واقعی و هزینه‌های داده IOT در حال حاضر مبهم است. تا حدی، این مسئله به دلیل انواع تاثیرات احتمالی در داخل خانه، در زیرساخت های اطلاعاتی توزیع شده، و در تولید، حمل و نقل و دفع کالا است. به عنوان مثال، یک تخمین ساده نشان می دهد که سرورهای داده مورد نیاز برای تغذیه اینترنت، در حال حاضر به اندازه صنعت خطوط هوایی گازهای گلخانه ای تولید می کنند (حدود 2٪ از میزان انتشار جهانی). برخی پیش بینی می کنند که مصرف برق سرورها در دهه آینده سه برابر خواهد شد.

 

در حالی که IOT هنوز بخش نسبتاً کوچکی (و تا حد زیادی ناشناخته) از این رشد است، سهم آن احتمالاً در سال های آینده به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. همانند گوشی‌های هوشمند و سایر رایانه‌ها، به‌روزرسانی‌های دستگاه‌های متصل شبکه، به افزایش ترافیک داده و در نتیجه مصرف انرژی توسط مراکز داده و شبکه‌های انتقال منجر می شود.

ظهور سریع نرم افزارهای جدید برای لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی ممکن است ارتقای مداوم این دستگاه ها را به همراه داشته باشد، همانطور که در تلویزیون ها و رایانه ها در سال های اخیر دیده شده است. با توجه به اینکه ساخت وسایل برقی نیز به انرژی نیاز دارد، دور انداختن و ارتقای دستگاه‌هایی که به اندازه کافی هوشمند نیستند، سیاست‌های کاهش ضایعات الکترونیکی (زباله‌های الکترونیکی) و کاهش انرژی تعبیه‌شده را تضعیف می‌کند.

 

2-نیازهای جدید:

مانند انقلاب صنعتی خانه، که انتظارات پاکیزگی را افزایش داد و منجر به مصرف انرژی و آب بیشتر شد، دستگاه‌هایی مانند ترموستات‌های هوشمند نیز ممکن است انتظارات را برای راحتی بالا ببرند، به خصوص اگر گرمایش و سرمایش با تهویه مطبوع بیشتر و در اتاق‌های بیشتری استفاده شود.

 

3-خدمات جدید:

خدمات جدیدی نیز در حال ظهور هستند، مانند نسخه‌های هوشمند تشک‌ها و یخچال‌هایی که سلامت را کنترل می‌کنند و به الگوهای خواب، رژیم غذایی و دارو کمک می‌کنند. این بدان معنا نیست که IOT چیزی برای ارائه ندارد. دستگاه‌هایی که در بالا توضیح دادیم مسلماً مزایای زیادی دارند.

اما ما باید توجه بیشتری به این تاثیرات پنهان داشته باشیم زیرا دولت ها و خانواده‌ها از این فناوری ها برای مزایای صرفه جویی در مصرف انرژی استقبال می کنند.

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.