021 - 72974000

تاریخچه خانه‌های هوشمند

تاریخچه خانه‌های هوشمند

تاریخچه خانه‌های هوشمند

اولین خانه‌های هوشمند صرفا ایده بودند نه ساختار واقعی. برای دهه‌ های طولانی، داستان‌های تخلیلی بسیاری در مورد خانه‌های هوشمند ساخته ‌شده‌بود. نویسندگان پرکاری مانند”ری بردبری” آینده‌ای را تصور می کردند که در آن ظاهرا خانه‌ها خودشان اداره می شوند. در داستان “باران به آرامی خواهد بارید”، او خانه‌ای را توصیف می کند که حتی پس از مرگ صاحبانش بدون نیاز به آنها به طور خودکار به زندگی خود ادامه می دهد. این هم موضوعی خوب و هم ترسناک است اما هنگامی که شما مزایای واقعی خانه‌های هوشمند را درک کنید، این ماجرا حتی برایتان دلنشین هم خواهد بود.

اگرچه ایده خانه‌های هوشمند زمان زیادی است که مطرح شده اند، اما در عمل، زمان زیادی از اجرایی شدن آنها نگذشته است. در ادامه، به شناخت درست‌تری از آنچه امروزه به عنوان خانه هوشمند می شناسیم و آنچه در آینده به عنوان خانه هوشمند معرفی می شود، دست می یابیم.

 

1901-1920: اگرچه لوازم خانگی آن چیزی نیست که ما آن را هوشمند بنامیم، اما در اوایل قرن بیستم، همین هم دستاوردی باورنکردنی به شمار می رفت. اولین دستاورد، یک ماشین لباس‌شویی معمولی بود که در سال 1901 به بازار آمد.نوعی کاربردی تر از همان ماشین لباس‌شویی، شش سال بعد در 1907 اختراع شد. در طی دو دهه، یخچال نیز، همانند خشک کن لباس، ماشین ظرف‌شویی، اتو، تستر و بسیاری دیگر، اختراع و در بازار عرضه شد.آن دوران، برای هر فرد خانه‌دار، دوران طلایی زندگی‌اش بود.

 

1966-1967؛ ECHO IV و کامپیوترهای آشپزخانه‌ای: اگرچه هرگز به صورت تجاری فروخته نشد، ECHO IV اولین دستگاه هوشمند بود. این دستگاه هوشمند می تواند لیست‌های خرید را محاسبه کند، دمای خانه را کنترل کند و لوازم خانگی را روشن و خاموش کند. کامپیوتر آشپزخانه که یک سال بعد ساخته شد، می‌توانست دستور پخت غذاها را ذخیره کند، اما به خاطر داشتن شعار‌های تاسف‌آور و جنسیت‌زده، هیچ مدلی از آن در بازار فروخته نشد.

 

1991؛ پیرکنولوژی: این واژه، ترکیبی از پیری و تکنولوژیست و کار آن این است که زندگی را برای سالمندان آسان‌تر می کند. در دهه 1990،تحقیقات وسیع و گسترده ای در این بخش انجام شده بود.

 

1998-اوایل 2000: خانه‌های هوشمند: خانه‌های هوشمند یا خانه‌های خودکار، در اوایل سال 2000 به محبوبیتی که می خواستند دست یافتند و در ادامه آن تکنولوژی‌های نو و تازه‌ای نیز ظهور کردند. خانه‌های هوشمند به طور ناگهانی به گزینه ای مقرون به صرفه‌تر و در نتیجه یک فناوری قابل دوام برای مصرف کنندگانشان تبدیل شدند. فناوری‌های داخلی، شبکه‌های خانگی و سایر ابزارها در قفسه‌های فروشگاه‌ها ظاهر شدند.

 

خانه های هوشمند امروزی

موضوعی که امروزه خانه‌های هوشمند با آن درگیر هستند،امنیت بالاتر و آلودگی کمتر محیط زیست است. خانه‌های هوشمند امروزی، پایدارند و می توانند به ما این اطمینان خاطر را بدهند که از هرگونه مصرف بی‌رویه انرژی جلوگیری می کنند. روندهای فعلی در خودکارسازی خانه‌ها شامل کنترل از راه دور توسط موبایل‌ها، چراغ‌های خودکار، تنظیم خودکار ترموستات، وسایل زمان‌بندی، اعلان‌های موبایل، ایمیل، متن و نظارت تصویری از راه دور است.

شیوه زندگی امروزه برپایه ارتباطات و تعاملات خانوادگی بنا شده است. فناوری‌های هوشمند امروزه به شما کمک می کنند حتی از راه دور به اوضاع تحصیلی فرزندتان نظارت کافی داشته باشید و هیچ چیزی در این زمینه قادر نیست شما را محدود کند. زمانی هم که در خانه هستید، آسایش و راحتی بسیار زیادی برای شما فراهم می شود که تمامش در اختیار خودتان است.

 

 

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.