021 - 72974000

چگونه iot می تواند به حمایت از اقتصاد مدور کمک کند؟

iot

یک راه ، ساخت آسان‌تر محصولات برای نگهداری و تعمیر آن است. با افزودن هوش به یک محصول یا دستگاه، فناوری های اینترنت اشیا یا iot می توانند دارایی ایجاد کنند. این دارایی می تواند مشکلات را سیگنال کند. همچنین تعیین کند که چه زمانی باید تعمیر شود و تعمیر و نگهداری خودش را برنامه‌ریزی کند.

این به شما اطمینان می دهد که محصول یا دستگاه برای مدت طولانی تری در شرایط کار نگه داشته شده است. بنابراین دیگر نیاز به تعویض کمتری دارد. روش دیگری که اینترنت اشیا می تواند به اقتصاد مدور کمک کند، امکان پذیر کردن یک مدل استفاده مشترک است.

شرکت های Uber و Airbnb

تا به امروز، شرکت هایی مانند Uber و Airbnb در دهه گذشته از چنین مدلی استفاده کرده اند. این شرکت‌ها  محبوبیت فراوانی داشته‌اند. زیرا استفاده موقت از اتومبیل و خانه های تعطیلات افراد دیگر در ازای پرداخت هزینه در برخی موارد نسبت به گزینه‌های دیگر منطقی‌تر است.

این سوال به وجود می آید که چرا مصرف کنندگان و مشاغل نمی توانند درباره همه چیزهایی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند فکر کنند؟. مواردی مانند تجهیزات کمپینگ که فقط سالی یک بار استفاده می شود و یا ابزار.

وسایل نقلیه شخصی

ثابت شده است که خودرو بزرگترین متخلف اقتصاد مدور است. بیشتر اوقات، وسایل نقلیه شخصی ما فقط در جایی قرار دارند و فضا اشغال می کنند. برای تولید این اتومبیل ها، از منابع استفاده شده و تا زمانی که ماشین شما در حال استفاده باشد، این منابع دوباره در اقتصاد بازیافت نخواهند شد. در واقع در پارکینگ ها و گاراژها در انتظار خواهند بود.

اما از نظر اقلام کوچکتر، مانند ابزار یا چرخ دنده یا لوازم خانگی، سنسورهای اینترنت اشیا می توانند محصول را به دارایی قابل فروش تبدیل کنند.

تاثیر بر محیط زیست

بنابراین این سوال پیش می آید که آیا شرکتهای بیشتری باید برنامه‌های تجاری و برنامه‌های بازیافت را برای کاهش تاثیر بر محیط‌زیست و به دستگاه های استفاده شده اجازه دهند ارزش را به اقتصاد بازگردانند؟

مطمئناً اینکه شرکتها از یک فرایند تکراری به این روش جدید پردازش و ساخت روی بیاورند، زمان بر است. اما بسیاری از این پیشگامان در حال حاضر در مسیر تغییر هستند.

موارد زیر از این پیشگامان هستند:

IKEA[1] +  قصد خود برای فروش مبلمان بعد از استفاده را اعلام کرد.

+ جان لوئیس[2] طرح خرید مجدد لباس خریداری شده را آغاز کرد. از آنجا که مردم قادر به بازپس گیری هزینه های محصولات خریداری شده هستند، ارزش چنین اقلامی افزایش می یابد. زیرا پول دور ریخته نشده است.

Unilever[3] + متعهد به ” کاهش مطلق پلاستیک” در سرتاسر نمونه کارهای خود شد ، ابتدا با طراحی که میزان پلاستیک مصرفی را کاهش می دهد و سپس ، مطمئن می شود که آنچه را که استفاده می کند به طور فزاینده از منابع بازیافتی تهیه می شود.

Bosch[4] + پروژه Papillon  را در اختیار دارد که در آن تمام مراحل چرخه تولید را برای استفاده مجدد طراحی کرده است. بوش یک مدل تجاری لیزینگ را انتخاب کرده است که ممکن است برخی از مصرف کنندگان آن را دوست داشته باشند، اما برخی ممکن است ترجیح دهند خرید کامل داشته باشند. مدل های مختلف احتمالاً تکامل می یابند و با مصرف کنندگان آزمایش می شوند.

Stanley Black & Decker[5] +  نمونه برجسته ای برای پیشبرد راه

IoT“برای همیشه “به عنوان بخشی از طرح زمین استنلی است. پمپ خورشید   NADIاستنلی در هند مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که بسیاری از کشاورزان برای آبیاری محصولات خود به آب احتیاج دارند، به برق متکی هستند و یا اگر از شبکه استفاده نمی کنند، به دیزل اعتماد می کنند.این پمپها دی اکسید کربن تولید میکنند و برای روشن کردن آنها باید به محل آن رفت.

بنابراین، تعویض این پمپ های ناکارآمد با پمپ های خورشیدی قابل کنترل، به روزرسانی و کنترل از راه دور مهم است. پمپ خورشیدی NADI هیچ وابستگی به شبکه برق و سوخت های فسیلی ندارد.

کشاورزان

کشاورزان حتی برای حضور در محل کار خود مجبور به استفاده از گازوئیل نیستند، زیرا می توانند پمپ را از طریق تلفن هوشمند خود از خانه خود روشن و خاموش کرده و تجزیه و تحلیل و نمودارهای اینترنت اشیا را مشاهده کنند. اینها جمع آوری داده ها از حسگرها برای نظارت از راه دور، نگهداری پیش بینی و تجزیه و تحلیل روند است.

آنها می توانند زمان روشن و خاموش را برنامه ریزی کنند و فقط از مقدار مناسب آب استفاده کنند تا تأثیر در تأمین آب را به حداقل برسانند. سنسورهای کیفیت آب همچنین به تشخیص آلاینده های موجود در آب پمپ شده کمک می کنند.

عامل اصلی برای شرکت‌های پیشگام

برای آن دسته از شرکت ها که پیشگام یک انقلاب اقتصادی برای جایگزینی اقتصاد آسیب رسان خطی هستند، اینترنت اشیا یک عامل اصلی برای کمک به آنها در تأمین، تولید، خدمات و استفاده مجدد از چیزها با پایداری بیشتر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

پس اقتصاد مدور اقتصادی است که از انرژی پاک استفاده می کند و مصرف و تولید مسئولانه را دنبال می کند تا در نهایت یک زمین پایدارتر ایجاد کند. همه اینها در دنیایی کاملاً متصل و بسیار بی فایده به هم متصل شده اند.

[1] – شرکت سوئدی و چندملیتی است، که در زمینه فروش تخت‌خواب، میز و دیگر لوازم اصلی و فرعی خانگی

[2] – John Lewis ، یک تاجر و مشاور انگلیسی ،بنیانگذار فروشگاه های زنجیره جان لوئیس

[3] – شرکت چندملیتی بریتانیایی_هلندی در زمینه مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، محصولات مراقبت‌های شخصی، مواد شوینده و لوازم آرایشی بهداشتی

[4]- از مطرح ترین کمپانی های لوازم خانگی

[5]- شرکت آمریکایی تولیدکننده ابزار الکتریکی و لوازم جانبی، سخت‌افزار و انواع محصولات الکتریکی می باشد.

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.