021 - 72974000

چگونه اینترنت اشیاء بر زندگی ما در خانه های هوشمند و شهرمان تاثیر می‌گذارد؟

چگونه اینترنت اشیاء بر زندگی ما در خانه های هوشمند و شهرمان تاثیر می‌گذارد؟

برای درک این مطلب که اینترنت اشیاء چگونه بر زندگی‌ ما در خانه‌های هوشمند، در شهرهایی که زندگی می‌کنیم . باید ابتدا دانسته‌های خود را درباره اینکه اینترنت اشیاء چیست افزایش دهیم. اینترنت اشیاء خود دسته‌ای از اشیاء فیزیکی که شامل سنسورها، نرم افزارها و سایر دستگاه‌های تکنولوژیکی برای پیوند و تبادل داده‌ها با دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر است را توضیح می دهد. هم‌چنین به افزایش بیش از حد تعداد دستگاه‌های دیجیتال اشاره دارد. این دستگاه‌ها داده ها را با کمک برقرارکردن ارتباط از طریق اینترنت در تمام دنیا به اشتراک می‌گذارند. شما می‌توانید این دستگاه‌ها را از راه دور به کمک یک رابط کاربری یا حتی تلفن‌های هوشمند خود در هر جای دنیا کنترل کنید.

 

تکنولوژیِ در حال پیشرفت

به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی در جامعه‌ی دیجیتال ما سیستم‌های تعبیه‌شده، نرم‌افزارهای تعامل با کاربران، سیستم‌های کنترل، سنسور‌های بی‌سیم و مواردی از این دست، همه و همه نیاز ما را به اینترنت اشیاء فعال می‌سازد. بازار مصرفی اینترنت اشیاء را به خانه‌های هوشمند مرتبط می‌سازد که این دستگاه‌ها شامل سیستم‌های امنیتی منازل، ترموستات‌ها، سیستم روشنایی، دوربین‌ها و مواردی از این دست می‌شود. تمامی این دستگاه‌ها از فناوری بلوتوث پشتیبانی می‌کنند که می‌توانند به کمک اینترنت، داده‌های طبقه‌بندی شده را برای اشتراک در یک دیتابیس یا پایگاه داده جهت پشتیبانی از یک اکوسیستم به‌کارگیرند. از آن‌جایی که می‌توان داده‌ها را به اشتراک گذاشت،کاربران می‌توانند دستگاه‌ها را به کمک دستگاه‌های متصل به اکوسیستم همانند تلفن‌های هوشمند کنترل کنند.

 

دامنه تاثیر بر زندگی ما

اینترنت اشیاء راه و روش انجام کارهای ساده‌ای که ما انجام می‌دهیم را تغییر داده و از آن‌جایی که می‌توانیم دستگاه‌های اطرافمان را با یک لمس ساده بر روی گوشی‌های هوشمند خود کنترل کنیم، زندگی ما را بیش از پیش راحت کرده. قبل از اینترنت اشیاء ما برای انجام کار‌های ساده‌ای چون روشن‌کردن لامپ‌ها یا روشن‌کردن آب‌گرمکن مجبور بودیم از جای خود بلند شویم و به صورت فیزیکی این کار‌ها را انجام دهیم اما امروزه این گونه نیست. امروزه شما می‌توانید یخچال‌های بی‌نظیری را با دوربین‌های داخلی تعبیه شده پیدا کنید. بنابراین هنگام خرید به کمک گوشی هوشمند خود می توانید درون یخچالتان را ببینید تا متوجه شوید چه اقلامی را باید برای منزل تهیه کنید.در آینده یخچال هایی را خواهید دید که متوجه خواهند شد شما با کمبود چه مواد غذایی مواجه هستید و لیست خریدی را برای شما ارسال خواهند کرد.

اینترنت اشیاء می‌تواند در هزینه‌های شرکت‌های اقتصادی صرفه‌جویی به سزایی داشته‌باشد. سازمان‌ها و نهاد‌ها از اینترنت اشیاء برای مدیریت نوآورانه و مشاهده‌کردن داده‌های پراکنده استفاده خواهند‌کرد. بنابراین می‌توانند از نقاطی دور به کمک برنامه‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

اینترنت اشیاء این مزیت را به ما می‌دهد که می‌توانیم هرچیزی را زودتر متوجه شویم. به دلیل هزینه‌های پایین اینترنت اشیاء امروزه امکان غربالگری و مدیریت فعالیت‌های غیرقابل دسترسی گذشته فراهم شده است. جنبه ی مالی بهترین مزیت است چرا که این فناوری می‌تواند جایگزین افرادی شود که مسئول رعایت مقررات هستند. بنابراین هزینه‌ها بهینه شده و کاهش می‌یابند. اینترنت اشیاء به همین سبب ترکیب کسب اطلاعات جدید را قابل تصور می‌سازد. به عنوان مثال تاثیر تغییرات اقلیمی آب و هوایی را بر تولیدات مکانیکی مرتبط می‌کنند.

 

نگرانی‌ها

یکی از عناصر مهم اینترنت اشیاء، اطلاعات است. دست‌یافتن به ابزارهای رابط برای بهره‌وری بیشتر منوط به دسترسی و ظرفیت و آماده‌سازی داده هاست. لذا سازمان‌هایی که با آن سروکار دارند، اطلاعات را از منابع بسیاری گردآوری می‌کنند و آن‌ها را برای مدیریت بیشتر در پایگاه داده ابری خود ذخیره می‌کنند. این داده‌ها آسیب‌پذیرند و هکر‌ها آن‌ها را برای دسترسی به اطلاعات شخصی افراد، مورد هدف قرار می‌دهند.

 

اما نتیجه گیری…

آینده‌ای که می‌توان برای اینترنت اشیاء متصور شد نامحدود است و راه‌حل‌هایی که در همه زمینه‌ها از جمله: تولید، سبک زندگی، خدمات پزشکی، تحصیل، حمل و نقل و… ارائه می‌دهد بی‌شمار است. سایت‌های نوآورانه می‌توانند یک پلتفرم شهر هوشمند متداول را به نمایش بگذراند و بازخورد خوبی را دریافت کنند. جوامع شهری در هر گروه و شاخه‌ای می‌توانند با پیشرفت‌های نوآورانه ی تکنولوژی دچار تغییر و تحول بشوند و از این تغییرات منتفع شوند.

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.