021 - 72974000

چگونه می توانید خانۀ خود را به یک خانۀ هوشمند تبدیل کنید.

تبدیل به خانه هوشمند

خانۀ آینده، دارای اتصال و ارتباط، آگاه و دارای عملکرد بالا است. در واقع، خانۀ هوشمند، خانۀ امروز است. اگر شما بخواهید که آن را به این صورت درآورید.

این مسئله را باور کنید یا نکنید، فناوری مورد نیاز برای تعمیر کردن تمام محل سکونت شما و بسیار کارآمد تر و راحت تر کردن آن وجود دارد. از قفل ها و زنگ های ویدیویی هوشمند تا چراغ های هوشمند و دستیارهای صوتی پیشرفته، همگی در دسترس هستند.

اما شما در کجا شروع می کنید؟ شما دقیقا چگونه برای هوشمندتر کردن خانۀ خود اقدام می کنید و بهترین دستگاه ها و سیستم ها برای نصب،کدام اند؟

بیایید نگاهی بیاندازیم.

 

خانۀ هوشمند دقیقا چیست؟

 

با صحبت های پایه آغاز می کنیم، اولین سؤال این است که چه چیزی یک خانۀ هوشمند را هوشمند می کند؟

خبر خوب این است که الزامات خاصی وجود ندارد، شما می توانید یک یا چند دستگاه مختلف را نصب کنید و در تمام موارد، خانۀ شما به عنوان خانۀ هوشمند در نظر عموم طبقه بندی می شود.

اصطلاح هوشمند وقتی با دستگاه ها و فناوری ها به کار می رود، در واقع فقط راهی برای توصیف یک شبکۀ متصل به اینترنت، فعال و آگاه (از طریق داده‌ها) است.

به عنوان مثال، یک قفل هوشمند، در این طبقه‌بندی قرار می گیرد چون به وسیلۀ وای فای محلی، هم گام سازی می شود. اجازۀ دسترسی از راه دور را می دهد و داده های کاربر را در رابطه با رفت و آمد ها جمع آوری می کند. حقیقت این است که یک خانۀ هوشمند می تواند دقیقا به همان صورت که شما می خواهید، هوشمند، راحت و توانمند باشد. اگر شما فقط می خواهید روشنایی هوشمند نصب کنید، می توانید آن را انجام دهید. اگر ترجیح می دهید که یک قفل هوشمند، درب باز کن گاراژ و سیستم سرگرمی داشته باشید، این نیز ممکن است. اما حتی بهتر از آن، شما می توانید دستگاه ها و سیستم ها را به صورت یکپارچه نصب کنید، یعنی، به یکباره همه آن ها را بخرید.

 

چگونه یک خانه را هوشمند می کنید؟

 

ده ها و شاید صد ها دستگاه و سیستم هوشمند متفاوت وجود دارد که شما می توانید در داخل  و یا اطراف خانه قرار دهید. به عنوان مثال شما می توانید یک مانیتور آبیاری هوشمند نصب کنید که به شما امکان می دهد تا آب پاش های بیرون از خانه را از راه دور کنترل کنید. دستگاه های هوشمندی مثل قهوه ساز ها و یا یخچال های متصل به وای فای وجود دارد. تلویزیون ها، بلندگوهای هوشمند و دستگاه های سرگرمی وجود دارد. ترموستات های هوشمند جایگزین تهویه کننده‌های هوا می شوند و به شما کمک می کنند تا در هزینه ها صرفه جویی کنید و تغییرات آب و هوای داخل را برنامه ریزی کنید. به طور جدی، این لیست تقریبا بی انتهاست.

بنابراین، شما از کجا شروع می کنید؟ پاسخ در واقع این است که شما می توانید از هرکجا که بخواهید شروع کنید. قبل از این که تصمیمی بگیرید و یا دستگاهی را خریداری کنید، در نظر بگیرید که چه تغییراتی برای رفع نیاز های شما در خانه تان مناسب تر است. آیا شما علاقه دارید که چراغ های تان  به دستیار صوتی مانند الکسا یا گوگل متصل باشد؟ آیا می خواهید که قادر باشید با یک دستور تلویزیون، صدا و چراغ ها و موارد دیگر خود را روشن کنید؟ با هرکدام که می خواهید شروع کنید و سپس آن را ادامه دهید.

 

شبکۀ خود را تحلیل کنید.

 

شبکۀ محلی  و خانه تان را در نظر بگیرید. تقریبا هر دستگاه هوشمندی که شما اضافه کنید به دسترسی به وای فای نیاز خواهد داشت.

وقتی شما یک مجموعۀ عظیم از دستگاه ها را داشته باشید که همگی به یک باره و با یک شبکه همگام سازی می شوند، این مسئله می تواند باعث کاهش سرعت شود. اما یک نگرانی دیگر وجود دارد، و آن امنیت است. تمام دستگاه های متصلی که شما در خانۀ خود دارید، داده ها را منتقل، پردازش و ارسال خواهند کرد. بعضی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شوند ممکن است بسیار حساس یا شخصی باشند، و این به این معنی است که شما بی شک می خواهید مطمئن شوید که شبکۀ شما امن است. به عنوان مثال، اگر شما یک دوربین امنیتی خانۀ هوشمند را نصب کنید، یک شبکۀ نامطمئن می تواند به دیگران اجازه دهد که به محیط زندگی شما وارد شود و ببیند که شما در داخل خانه تان چه می کنید.

برای امن کردن شبکه تان، اطمینان حاصل کنید که اتصالات پایه ریزی شده بر رمز عبور با رمزگذاری AES  را فعال کرده اید. علاوه برآن، سعی کنید تا افرادی که به آنها دسترسی می دهید را محدود کنید و همیشه رمز عبورهای قوی برای تمامی حساب های کاربری استفاده کنید. و همچنین هرگز از رمز عبور های تکراری استفاده نکنید.

 

دستگاه فناوری خود را خرید و نصب کنید

 

در آخر، زمان آن است که دستگاه فناوری خانۀ هوشمند خود را که انتخاب کرده اید خریداری کرده و نصب کنید. مطمئن شوید که سازگاری با دستگاه های دیگر را در نظر گرفته‌اید. اگر شما می خواهید که یک دستگاه را با دستورهای صوتی کنترل کنید، باید مطمئن شوید که دستیاری که انتخاب کرده اید (مانند الکسا ) با سایر دستگاه های فناوری سازگار است. برخی از دستگاه های خانه های هوشمند فقط با Apple homekit کار می کنند، برخی با دستیار گوگل (Google Assistant) و برخی هنوز متعلق به الکسا آمازون (Amazon ‘s Alexa)هستند.

همچنین مطمئن شوید که دستگاه انتخابی شما یک برنامۀ موبایلی نیز دارد که با تلفن مخصوص شما کار کند. دقیقا مانند دستیار های هوشمند، گاهی اوقات ممکن است شما دستگاهی را بیابید که فقط با یک بستر نرم افزاری کار می کند. مثلا با اندروید کار کند اما ios  نه، و یا برعکس.

 

وقت لذت بردن است!

 

هنگامی که شما خانه خود را به وسیلۀ فناوری ها تقویت کردید، وقت بازی فرا رسیده است! سرگرم باشید و از تنظیمات جدید خود لذت ببرید و مطمئن شوید که تا جایی که می توانید از آن استفاده کنید. شما آن را نصب کرده اید، پس چرا از مزیت های آن بهره مند نشوید؟

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.