021 - 72974000

“نت زیرو( Net Zero)” ما کجای این جهان ایستاده‌ایم؟

نت زیرو( Net Zero)

ششمین گزارش ارزیابی (AR6) هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که اقدامات اقلیمی برای جلوگیری از مخرب ترین تاثیرات تغییرات آب و هوایی به طور چشمگیری رشد کرده است. کسب‌وکارها با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG)  در نوع و شیوه کسب و کار خود با هوشمندسازی محل و نوع کارشان، نقش مهمی در رسیدگی به تغییرات آب و هوایی ایفا می‌کنند.

امروزه تقریباً 1700 شرکت با ابتکار علمی خود،  هدفشان را کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با روشهای کاملا علمی و هوشمندسازی شده را در راستای محدود کردن گرمایش زمین به زیر 2 درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح پیش از صنعتی شدن تعیین کرده اند. تقریباً 700 نفر از این شرکت ها ملزم به تعیین اهدافی در راستای محدود کردن گرمایش زمین تا 1.5 درجه سانتیگراد هستند. شرکت‌هایی با اهداف تایید شده، مجموعاً انتشار گازهای گلخانه ای خود را بین سال های 2015 تا 2020تا حدود 25 درصد کاهش داده اند در حالی که سایر شرکت‌های دنیا با پیش گرفتن روش‌های قبلی خود باعث افزایش 4/3 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای شده اند.

با وجود این پیشرفت قابل توجه، همچنان اقدامات بیشتری نیز لازم است. طبق گزارش ویژه IPCC  در سال 2018، بهترین شانس برای جلوگیری از افزایش دمای جهانی بیش از 1.5 درجه سانتیگراد رسیدن به انتشار گازهای گلخانه ای به صفر خالص تا سال 2050 است، وضعیتی متعادل و مکانیزه و در واقع عاری از هرگونه دخالت انسانی.

 

 

چگونه میتوان میزان انتشار را به صفر مطلق رساند؟

راهنمایی برای رسیدن به وضعیت انتشار خالص صفر وجود ندارد. با این حال، SBTi در حال انجام اقداماتی برای تغییر وضع موجود است. در سپتامبر 2020، SBTi یک مقاله پایه اولیه برای تعیین اهداف خالص به منظور رسیدن به هدف صفر مطلق منتشر کرد و به شرکت ها توصیه هایی برای تعیین اهداف دست یافتنی ارائه کرد که انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال 2030 به نصف کاهش دهد و تا سال 2050 به صفر خالص برسد. این مقاله تاکید کرد که هر استراتژی صفر خالص باید به صورت متمرکز عمل کند. کاهش سریع انتشار به صورت زنجیره‌ای، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا سال 2050 تا حد امکان نزدیک به صفر آلایندگی تولید برسند و هرگونه انتشار باقی‌مانده را که قابل کاهش نیست به انتشاراتی بی خطر برای محیط زیست تبدیل کنند. SBTi این روزها این پایه ها را به معیارهایی خاص و اولین استاندارد جهانی برای سازمان ها تبدیل می کند که میزان انتشارات را به صفر خالص می رساند.

 

Net-Zero ، پروژه ای است که قرار است در اکتبر 2021 و قبل از COP26 راه اندازی شود و SBTi قصد دارد اعتبار بخشی به هدف صفر خالص را از ژانویه 2022 آغاز کند.

 

چه تغییراتی در این وضعیت ایجاد شده است؟

با توجه به افزایش بدون توقف تغییرات جو، SBTi تغییراتی در معیارهای کوتاه مدت خود ایجاد کرده است . SBTi همچنین راهنمایی دقیق تری در مورد SBT های بلند مدت برای تست اولیه خود ارائه کرده است.

 

در واقع برنامه به طور کل دو مسیر را دنبال میکند:

  • یک مسیر جهانی که انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را به جز جنگل داری، کاربری زمین و کشاورزی پوشش می دهد.
  • یک مسیر کشاورزی که انتشارات را پوشش می دهد.

آنچه که امروزه ما به عنوان یک ساکن کره زمین باید در اولویت رفتار خود قرار دهیم، توجه به اهمیت کاهش انتشار گازهای مضر برای اتمسفر زمین است که پروژه‌های استانداردی مانند Net Zero  در صدد آنند که با اهمیت بخشی به کنترل هوشمند انتشار گاز های گلخانه‌ای شرکت‌ها و مراکز تولیدی، زمین را همچنان به عنوان زیستگاهی قابل سکونت حفظ کنند.

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.