021 - 72974000

شهر هوشمند، شهری سازگار با تمام نسل ها

شهری برای تمام نسل ها

سالمندان برای فعال ماندن با بالا رفتن سن در جوامع خود به کمک و تشویق نیاز دارند. با توجه به گزینه‌های پیش رو، این چیزی است که بیشتر ترجیح می دهند. شهر هوشمند می‌تواند زیرساخت دیجیتالی را برای آن‌ها فراهم کند تا بتوانند اطلاعات محله‌ای محلی را که برای دستیابی به این هدف نیاز دارند، بیابند و تطبیق دهند.

استرالیا دارای جمعیت رو به رشدی از افراد مسن است که اکثریت آنها در شهرها زندگی می کنند. بنابراین، چالش این است که اطمینان حاصل شود که محیط شهری نیازها و اهداف آنها را برآورده می کند.

تحقیقات نشان می دهد که سالمندان می خواهند پیری فعال را به عنوان یک تجربه مثبت دنبال کنند. این بستگی به این دارد که آنها بتوانند سالم بمانند، در جامعه خود شرکت کنند و احساس امنیت کنند. بیشتر تلاش‌های برنامه‌ریزان شهری برای تشویق مشارکت سالمندی فعال نادیده گرفته شده است. افراد مسن اغلب به جای زندگی در جامعه، در مراکز بازنشستگان یا خانه‌های سالمندان زندگی می کنند. موضوع دیگر این است که با سالمندان به عنوان افراد کاملا مصرف کننده برخورد می شود نه افرادی تولید کننده. برای دستیابی به مزایای واقعی، مشارکت آنها در توسعه راه حل ها ضروری است.

 

حرکت به سوی شهرهای دوستدار تمام سنین

برای مقابله با افزایش سن شهری، سازمان بهداشت جهانی (WHO) نزدیک به 15 سال است که شهرهای سازگار با سن را تبلیغ می کند. چارچوب سازگار با سن آن شامل این اهداف است:

  • تساوی حقوق
  • یک محیط فیزیکی قابل دسترس
  • یک محیط اجتماعی فراگیر

شهرها و شهرک های سراسر جهان، از جمله شوراهای محلی، کار خود را برای این موضوع آغاز کرده اند.

ما باید نیازهای متنوع زندگی در شهرها را بشناسیم، جایی که بیشتر سالمندان در آن زندگی می کنند. رویکردهای شهر هوشمند می‌تواند محله‌های شهری را سازگارتر با نوع زندگی سالمندان کند. یکی از راه‌هایی که فناوری و طراحی بهتر این کار را انجام می‌دهد، بهبود دسترسی به اطلاعاتی است که افراد مسن‌تر به آن نیاز دارند مانند عرض معابر پیاده‌رو ها.

تحقیقات، دو عامل برای اطمینان از این که راه‌حل‌های شهر هوشمند شامل شهروندان مسن‌تر می‌شود و برای آنها کار می‌کند، در نظر گرفته است.

مشارکت شهروندی را جایگزین سن شهروند کنید

تلاش های دولت به جای بهبود کیفیت زندگی و استقلال بر افزایش امید به زندگی متمرکز شده است.

بهتر است تغییراتی ایجاد شود که سلامت سالمندان را بهبود بخشد تا آنها بتوانند در فعالیت های شهری شرکت کنند. تعامل اجتماعی،  عامل اصلی معنا و هویت بخشی به شهروندان است. مشارکت فعال سالمندان با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال می‌تواند به آن‌ها در زندگی خود اختیار دهد و خطر انزوا را کاهش دهد. بلومبرگ گزارش می دهد که افراد مسن با استفاده از فناوری برای غلبه بر انزوای اجتماعی در طول همه گیری کووید-19 توانمندتر شده اند.

 

به داده‌های شهر هوشمند متصل شوید

شهرها در مورد زیرساخت ها هستند. شهروندان سالخورده باید به اطلاعات مربوط به این زیرساخت دسترسی داشته باشند تا انگیزه گذراندن وقت در محله خود و کاهش خطر انزوا را داشته باشند.

نقشه دسترسی سیاتل نمونه‌ای از نقشه شهر هوشمند، تعاملی  سازگار با سن است که شیب‌های مسیرهای پیاده‌روی و حاشیه‌های بلند را نشان می‌دهد. نقشه توالت عمومی، ایجاد شده توسط وزارت بهداشت و برنامه هوشمند بارسلون از دیگر برنامه های تلفن همراه هستند که خدمات شهری و طرح های شهری را ادغام می کنند. از طریق پیوند زیرساخت‌ها و رویکردهای شهروندی، می‌توان به مشارکت اجتماعی شهروندان بدون توجه به سن آنها دست یافت. ما مکان هایی را ایجاد خواهیم کرد که در آن طیف وسیعی از فعالیت‌ها، احساس توانایی و امنیت را در افراد مسن ایجاد کنند. طراحی مجدد جوامع سازگار با سن و هوشمند به طور مستقیم و با مشارکت افراد می تواند آنها را قادر سازد تا به کیفیت زندگی مورد نظر خود دست یابند.

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.