021 - 72974000

شهر هوشمند، بله یا خیر؟

شهر هوشمند، مفید یا بی فایده؟

بالاترین رتبه در ارزیابی عملکرد شهرهای هوشمند در سراسر استرالیا، همگی در مناطق شهری با تراکم جمعیت بالا است. در گزارش جدید منتشر شده در Smart Cities Down Under خاطرنشان می کنیم: “60 ایالت محلی با عملکرد برتر استرالیا بیش از یک چهارم جمعیت کل کشور را در خود جای داده است.”

علاوه بر برجسته کردن تفاوت‌های عمده منطقه‌ای، تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد که ایالات محلی که ما در برابر چهار منطقه شاخص شهر هوشمند ارزیابی کرده‌ایم، عموما در یکی از این موارد قابلیت زندگی و رفاه، عملکرد قوی دارند. عملکردها در “پایداری و دسترسی” و “حکومت و برنامه ریزی” ضعیف تر است.

ما 180 ایالت محلی (از 563 منطقه در استرالیا) را که بیش از 85 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، بر اساس معیارهای شهر هوشمند ارزیابی کردیم که تمام ایالات محلی در کلان شهر استرالیا (مناطق آماری شهر پایتخت بزرگ) و ایالت‌های محلی منطقه ای با جمعیت بیش از 50000 نفر را شامل شد.

 

این مطالعه نسخه توسعه یافته گزارش شهرهای هوشمند در ایالت سان در سال 2018 است. همه چیز در مورد تکنولوژی نیست. شهرها سیستم های پیچیده ای هستند و باید به روشی جامع ارزیابی شوند. این بدان معناست که درکنار نتایج اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و حاکمیتی، روی دستاوردهای فناورانه مانند “فناوری به خاطر فناوری “اهمیت زیادی قائل شوید.چارچوب مفهومی ما برای ارزیابی سطوح هوشمندی بر چهار ستون اقتصاد، جامعه، محیط زیست و حکمرانی ساخته شده است. معیارهای ارزیابی در زیر نشان داده شده است.

از 180 منطقه دولتی محلی که مورد ارزیابی قرار دادیم،  آن ها را به سه دسته عملکرد دسته بندی کردیم:

 • شهرهای پیشرو با بهترین عملکرد
 • شهرهایی با دستاوردها و پتانسیل، اما نه در سطح بهترین عملکردها
 • شهرهای در حال توسعه با مقداری پیشرفت و پتانسیل، اما نه به اندازه دو دسته دیگر.

 

چه کسی پیشتاز است؟

تمام مناطق پیشرو به طور کامل در مناطق شهری پایتخت قرار داشتند. نیو ساوت ولز با 20 ایالت محلی در رتبه اول قرار گرفت.

 

گام های کلیدی برای شهرهای هوشمندتر:

مناطق کلانشهر دولت محلی در عملکرد نسبت به سایر ایالت‌ها پیشرو هستند. مکانیسم‌هایی مانند معاملات شهری و منطقه‌ای دولت استرالیا و تامین مالی از طریق برنامه شهرهای هوشمند و حومه‌ها تاثیرات ملموسی بر جای گذاشته است.

عملکرد منطقه به منطقه در استرالیا از قوت کمتری برخوردار است. برای کمک به هوشمندتر کردن این محلات و جوامع به یک استراتژی و دستورالعمل ملی شهر هوشمند نیاز است.

 

 

این سیاست باید یافته‌های زیر را از مطالعه بین‌المللی ما در مورد شهرهای هوشمند استخراج کند:

 1. شهرهای هوشمند که فقط بر فناوری تمرکز می کنند به ندرت کار می کنند.
 2. دولت های محلی باید نقش تسهیل کنندگی را بپذیرند.
 3. خطرات باید با بخش خصوصی تقسیم شود.
 4. دولت های محلی باید پذیرای نوآوری ها باشند و از اشتباهات درس بگیرند.
 5. شهرهای هوشمند باید بر فراگیر بودن تمرکز کنند.
 6. مصرف منابع باید در نظر گرفته شود، به ویژه در رابطه با طول عمر زیرساخت های فناوری.
 7. پایداری بلندمدت به منابع تجدیدپذیر بستگی دارد.
 8. شهرهای هوشمند نیازمند جامعه ای هوشمند است که آگاه، آینده نگر، متعهد، متحد و فعال باشد.

 

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.