021 - 72974000

هنگامی که ماشین‌های بدون راننده تصادف می کنند، چه کسی مقصر است؟

تصادف ماشین های بی سرنشین

خبر کشته شدن عابر پیاده توسط یک وسیله نقلیه هوشمند بدون راننده شرکت اوبر در آمریکا خبرساز شده است.

این مورد یادآوری می کند که عصر خودروهای بدون راننده به سرعت در حال نزدیک شدن است. دهه‌ها تحقیق روی حسگرهای پیشرفته، نقشه‌برداری، ناوبری و روش‌های کنترل اکنون به نتیجه رسیده است و خودروهای خودران درعملیات‌های آزمایشی شروع به ورود به جاده‌ها کرده‌اند.

اما در ادامه با ورود جدی تر به این موضوع این سوال مطرح می شود که در تصادف خودروی خودران چه کسی مقصر است؟ در خودروهای معمولی (با هدایت انسان)، پاسخ ساده است: راننده مسئول است زیرا او کنترل را در دست دارد. وقتی صحبت از وسایل نقلیه هوشمند و بدون راننده می شود، پاسخ چندان واضح نیست.

ما یک چارچوب مبتنی بر بلاک چین را پیشنهاد می کنیم که از داده های حسگرها برای تعیین مسئولیت در تصادفات مربوط به خودروهای بدون راننده استفاده می کند.

 

طرفین تصادف

اوبر تست های خودروی خودران را به حالت تعلیق درآورده است تا مقامات ایالات متحده اطلاعاتی را در مورد شرایط مربوط به این تصادف جمع آوری کنند که شامل یک خودرو در حال حرکت در حالت نیمه خودکار با یک اپراتور پشت فرمان بود.

برای وسایل نقلیه نیمه خودکار که هنوز هم شامل کنترل انسان است، تعیین مسئولیت بستگی به این دارد که چه اقدامی باعث تصادف شده است و اینکه آیا بر اساس تصمیمات راننده یا وسیله نقلیه بوده است. برای وسایل نقلیه کاملاً خودران، می‌توان تقصیر را به یکی از طرف‌های سازنده، مرکز خدمات و مالک وسیله نقلیه نسبت داد یا به صورت گروهی به دسته ای از این عوامل نسبت داد.

تولیدکنندگان می‌توانند در صورت نقص طراحی، نرم‌افزار سیستم یا مرکز خدمات برای سرویس‌دهی ناکافی به خودرو مسئول باشند. از سوی دیگر، مسئولیت سهل انگاری ممکن است متوجه مالک به دلیل عدم اجرای به روز رسانی نرم افزار تولیدکننده خودرو باشد.

در این شبکه پیچیده از طرفین مسئول، چگونه می توان شرایط وقوع حادثه را به درستی بررسی کرد؟

داده‌های حسگر می‌توانند میزان مسئولیت هر فرد در وقوع تصادف را مشخص کند.

خوشبختانه، وسایل نقلیه خودران به لطف طیف وسیعی از حسگرهای موجود در آن که همه چیز را ردیابی، نظارت و اندازه گیری می کنند. حسگرهای متعددی مسیرها را تعیین می کنند. سنسورهای هوشمند موانع فیزیکی موجود در مسیر را تشخیص می دهند، خطوط را دنبال می کنند و علائم راهنمایی و رانندگی را می خوانند. و مانیتورهای هوشمند در مورد باد لاستیک و روغن ترمز و روغن مایع اطلاعات لحظه ای را به راننده می دهند.

 

در صورت بروز هر گونه حادثه احتمالی، حسگرها به ما این امکان را می دهد که صحنه تصادف را به درستی بازسازی کنیم.

با این حال، درک واقعیت همچنان کمی پیچیده است. “اینترنت اشیا” به طور تصاعدی در حال رشد است و میلیاردها حسگر را وارد زندگی ما کرده است و حجم بی سابقه ای از داده ها را تولید و جمع‌آوری می کند. بلاک‌چین داده‌های حسی مبتنی بر حقایق را ارائه می دهد که می توانیم به آن اعتماد کنیم.

این فناوری هنوز در حال توسعه است، اما با توجه به اینکه وقتی وسایل نقلیه خودران به تعداد تصاعدی وارد جاده ها می شوند، جان انسان ها در خطر است در نتیجه باید اطمینان حاصل کنیم که طرفین مسئول در صورت بروز مشکل، پاسخگو خواهد بود.

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.