021 - 72974000

خانه هوشمندتان در تلاش است شما را مجددا برنامه‌ریزی کند!

خانه هوشمند و تغییر زندگی

مردی از اوبر به دلیل افشای رابطه مخفی خود برای همسرش، شکایت کرد! داستان‌هایی از این دست اخیراً بیش از گذشته رخ می دهند زیرا فن‌آوری‌های درگیر، هر چه بیشتر در زندگی ما ادغام می‌شوند احتمال وقوع این داستان‌ها را بالاتر می برد. اینترنت اشیا (IOT)، تعبیه حسگرها و اتصالات اینترنتی دنیای اطراف ما را تشکیل می دهند.

در طول یک سال گذشته، این فناوری‌ها، به رهبری الکسای آمازون و گوگل هوم، شروع به حضور خود در زندگی خانگی ما در قالب دستگاه‌های هوشمند کرده‌اند که به ما امکان می‌دهند همه چیز را در خانه فقط با صحبت کردن کنترل کنیم.

ممکن است به داستان‌هایی مانند مورد بالا به عنوان یک اشتباه سهوی نگاه کنیم اما در واقع چیزی بسیار بزرگتر در حال وقوع است. توسعه یک سطح کامل از فناوری ها که به دنبال بازسازی اصول اولیه زندگی روزمره ما هستند.

 

شکستن نظم اجتماعی:

این فناوری‌ها می‌خواهند در همه جا حضور داشته باشند و جهان فیزیکی و مجازی را به‌طور یکپارچه در بر گیرند و کنترلی بدون وقفه بر همه چیز داشته باشند. خانه‌های هوشمند آینده‌ای را نوید می‌دهند که در آن فناوری‌هایی که از چشم ما پنهانند. تا حد زیادی خدماتی را در اختیار ما قرار می‌دهند قبل از اینکه حتی متوجه شویم که آنها را می‌خواهیم.

این امر، با ارزش‌های اجتماعی تا حدودی مغایرت دارد چرا که خانه جایی برای آرامش افراد و مکانی است که در آن بدون نگرانی راز ها، حرف هایشان را با یکدیگر می زنند اما این ترس که فناوری‌های هوشمند خانه ما، جاسوسان مخفی ما هستند. باعث می شود نوعی از حس ناامنی را در محیط خانه خود تجربه کنیم.

از برنامه ریزی مجدد زندگی خود بر طبق زندگی هوشمندتان، اجتناب کنید.

این فناوری‌ها، عمدتاً ناخواسته، تلاش می‌کنند تا برخی از اساسی‌ترین الگوهای زندگی روزمره ما را بازنویسی کنند. یعنی اینکه چگونه در کنار کسانی که با آن‌ها صمیمی‌تر هستیم، زندگی می‌کنیم.

بدون شک، غول‌های فناوری که این محصولات را می‌فروشند، بعد از هربار خطا، برای باقی ماندن در این بازار رقابتی، به اصلاح خود ادامه خواهند داد. با این حال، یک چالش اساسی باقی می‌ماند: چگونه می‌توان به فناوری‌هایی که به بازار عرضه می شود اعتماد کرد و امید داشت ساختار خود را مدام به روز و اصلاح کنند تا از بروز هرگونه خطا، جلوگیری کنیم.

رویکرد کنونی آن‌ها یک رویکرد پایدار نیست، لااقل تا روزی که سیستم‌های هوش مصنوعی قادر به درک جهان‌های اجتماعی انسان‌ها نباشند. ممکن است خانه هوشمندی که به ما وعده داده شده است بسیار محدودتر از تصور مدافعان  آن باشد.

 

 

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.