021 - 72974000

سیستم هوشمند سازی روشنایی Smart Lighting

Smart Lighting

سیستم روشنايي یا Smart Lighting و دیم کردن نور ها…اضافه كردن کنترل چراغها به محیط زندگي ، زيبايي و راحتی را به خانه  مي افزايد .  سيستم هوشمند شدت روشنايي ، طرز روشن شدن چراغها  را كنترل مي كند و صحنه هاي زيبا و  هنرمندانه اي را خلق مي كند و  بر زيبايي هاي مورد تأ كيد اثر مي گذارد.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت انرژی روشنایی (هوشمند سازی روشنایی)

آسایش و سهولت کنترل
افزایش کارایی افراد
کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های انرژی و کمک به حفظ محیط زیست
زیبایی و تغییر فضا مطابق سلیقه با کمک تغییر رنگ نور
بالا رفتن طول عمر تجهیزات
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به کمک مانیتورینگ دائمی
سادگی نصب (بدون سیم و یا شبکه های سیمی یک زوج با قابلیت انتقال داده و جریان)
قابلیت افزایش سیستم در آینده
طراحی زیبا و خلاقانه، قیمت مناسب و محصول استاندارد
مولتی سنسور ها راهی خلاقانه برای دستیابی به حداکثر کارایی با حداقل قیمت

 

با استفاده از راهکارهای نوین هوشمندسازی، اصلاح منبع نور و طراحی روشنایی می توان تا ۸۰% مصرف انرژی را در بخش روشنایی کاهش داد. هوشمندسازی تجهیزات علاوه بر این که باعث کاهش چشمگیر مصرف می شود، کمک می کند تا تجهیزات پر مصرف شناسایی شده و در صورت لزوم و داشتن توجیه اقتصادی، آنها را با تجهیزات کم مصرف جایگزین نمود.

میزان کاهش مصرف انرژی با سیستم هوشمند مدیریت روشنایی

روشهای مختلفی برای مدیریت مصرف انرژی در بخش روشنایی وجود دارد. این روشها شامل دیم کردن، استفاده از نور طبیعی، خاموش و روشن شدن با توجه به حضور فرد، کنترل زمانی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، هوشمند سازی و قابلیت تحلیل داده ها می باشد. به طور خلاصه می توان گفت: هدف از تمام روشهای مدیریتی اعمال شده آن است که بهترین منبع نوری دردسترس، تنها در زمان مناسب، به اندازه مورد نیاز و بر مکان مورد نیاز تابیده شود.

کاربری های مختلف در تعیین میزان صرفه جویی حاصل از هر روش نقش به سزایی دارند در ادامه چگونگی کاربرد روشهای مذکور را در فضاهای مختلف و تجهیزات مرتبط با آنها را شرح می دهیم.

۱- مدیریت بر مبنای زمان در سیستم Smart Lighting

در بخشهایی از ساختمان که ساعت کاری از پیش مشخصی وجود دارد این روش کارایی بالایی دارد. بدین ترتیب که اپراتور یا مسئول تاسیسات ساختمان، با اتصال به سیستم Smart Lighting از طریق کلید های لمسی هوشمند، نمایشگرهای دیواری هوشمند، PC، تبلت و یا موبایل از داخل و یا خارج ساختمان می تواند برنامه زمان کاری و ساعات خاموش و روشن شدن تجهیزات را ست کند و روشنایی ها متناسب با آن روشن یا خاموش می شوند. برای روزهای هفته، روزهای کاری و روز های تعطیل می توان ساعات متفاوتی متناسب با ساعات کاری را تنظیم کرد. این روش به تنهایی یا به طور تلفیقی با سایر روشها قابل استفاده است و به دلیل سهولت دسترسی به سیستم مدیریت مرکزی در صورت بروز هر تغییری به راحتی قابل به روزرسانی می باشد و می تواند بین ۱۰ تا ۴۰ % مصرف انرژی را کاهش دهد.

۲-مدیریت بر مبنای حضور

در این روش با تشخیص حضور افراد، روشنایی ها فعال و با خروج آنها بطور خودکار غیر فعال می­شوند. و علاوه بر افزایش رفاه بهره برداران، باعث صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف انرژی می شود. میزان این صرفه جویی به نوع کاربری فضا و میزان رعایت کاربران بستگی دارد. استفاده از این روش در سرویس های بهداشتی، بیمارستانها و فضا هایی مشابه آنها که امکان انتقال آلودگی وجود دارد سبب بالا رفتن بهداشت عمومی می گردد. در صورت نیاز می توان به جای غیر فعال کردن کامل تجهیزات آنها را در حداقل میزان مصرف قرار داد که این روش موجب افزایش طول عمر تجهیزات می گردد.

کاربری های متداول و میزان صرفه جویی سیستم :

  • ساختمان های اداری ۱۵—۷۰%
  • رستورانها ۳۰—۷۵%
  • کلاسهای درس ۲۰—۷۵%
  • راهرو ها و راه پله ها ۳۰—۶۰%
  • خانه های مسکونی۲۰—۴۵%
  • سرویس های بهداشتی۳۰—۷۵%
  • پارکینگ ها۳۰—۷۵%

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.