021 - 72974000

خطرات امنیت اینترنت اشیا در بهداشت و درمان

امنیت اینترنت اشیا

با استفاده از اینترنت اشیا، داده ها همیشه در حال حرکت هستند. در حال انتقال، ذخیره و پردازش هستند. بیشتر دستگاه های اینترنت اشیا اطلاعات را از محیط خارجی استخراج و جمع آوری می کنند. بحث امنیت اینترنت اشیا در این روزها بسیار داغ است.

دستگاه‌های پزشکی و اینترنت اشیا

این دستگاه می تواند یک ترموستات هوشمند، سیستم تهویه هوا، تلویزیون، دستگاه های پزشکی باشد. اما گاهی اوقات این دستگاه ها داده های جمع آوری شده را بدون هیچ گونه رمزگذاری به فضای ابری می فرستند.

در نتیجه، یک هکر می تواند با دسترسی به یک دستگاه IoT پزشکی، کنترل آن را بدست آورد و بتواند داده های جمع آوری شده را تغییر دهد. دستگاه IoT پزشکی کنترل‌شده می‌تواند برای ارسال سیگنال‌های کاذب مورد استفاده قرار گیرد، که به نوبه خود می‌تواند باعث شود که افراد حرفه‌ای پزشکی اقداماتی را انجام دهند که ممکن است به سلامت بیماران خود آسیب برسانند.

اهمیت امنیت اینترنت اشیا در بهداشت و درمان

به عنوان مثال، یک دستگاه IoT پزشکی هک شده می تواند یک باتری کاملاً شارژ شده را به ایستگاه تعمیر و نگهداری گزارش کند. در حالی که در واقع، باتری در معرض مرگ است. از آن بدتر، خطرات مربوط به امنیت اینترنت اشیا در دستگاه های مراقبت های سلامتی مانند ضربان سازهای قلب وجود دارد. نقاط ضعف موجود در قلب قابل پیوند  St. Jude Medical. به هکرها اجازه دسترسی به هکرها را دادند و آن‌ها را قادر به تغییر ضربان یا شوک‌ها، و یا حتی بدتر باتری را تخلیه کردند.

به گفته اریکسون، ممکن است از قبل در مورد رشد سریع تعداد دستگاه های اینترنت اشیا بدانیم که پیش بینی می شود تا سال 2022 به 18 میلیارد دستگاه برسد. مشکل این تعداد دستگاه نه تنها در رویکرد شرکتها بلکه در شبکه های خانگی نیز وجود دارد.

خطرات و چالش‌ها

یکی از مهمترین خطرات و چالشهای امنیتی اینترنت اشیا توانایی مدیریت همه دستگاهها و بستن محیط اطراف آن می باشد.

اما دستگاه های سرکش یا دستگاه های  IoT تقلبی در شبکه‌های ایمن بدون اجازه نصب می‌شوند. یک دستگاه متقلب جایگزین دستگاه اصلی می شود یا به عنوان عضوی از یک گروه برای جمع آوری یا تغییر اطلاعات حساس ادغام می شود. این دستگاه ها محیط شبکه را می شکنند.

نمونه ای از دستگاه های سرکش می تواند به شکل Raspberry Piیا  wifi Pineapple باشد.

Raspberry Pi – یک رایانه تک برد در اندازه یک کف دست است که بنیاد رزبری پای آن را ساخته‌است. چهار نسخه دارد و در کارخانه شرکت سونی واقع در ولز، بریتانیا تولید می‌شوند.

wifi Pineapple – این ابزار به هکر کمک می‌کند وب‌سایت‌های جعلی بسازد. تمام اطلاعات از طریق دستگاه مسیردهی می‌شود.

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.