021 - 72974000

راه کار هایی برای افزایش امنیت خانه های هوشمند

امنیت خانه های هوشمند

با تکیه به پیشرفت های تکنولوژی در ساخت و ساز خانه ها، امروزه شاهد گسترش خانه های هوشمند در سراسر جهان هستیم. خانه هایی که امنیت آن ها بر اساس اینترنت اشیا تامین می شود و تمام بخش های مهم خانه کاملا هوشمند عمل می کند. در یک خانه هوشمند سیستم های امنیتی و محافظتی مهم ترین قسمت خانه را تشکیل می دهند. برای افزایش امنیت خانه های هوشمند اهمیت زیادی دارند. همچنین سیستم های گرمایشی و سرمایشی و سیستم های روشنایی از دیگر بخش های یک خانه هوشمند هستند.

خانه های هوشمند مزیت های زیادی دارند اما شاید مهم ترین آن ها بهبود کیفیت زندگی، افزایش راحتی ساکنین و ارتقای امنیت ساختمان باشد.تامین امنیت این خانه‌ها به واسطه یک سری برنامه ریزی های امنیتی انجام می شود و در این میان می توان از راه کار هایی نیز جهت افزایش امنیت در خانه های هوشمند کمک گرفت. استفاده از یک سیستم امنیتی هوشمند در خانه می تواند به مراتب امنیت ساختمان و ساکنین را افزایش دهد. با این حال با ما همراه باشید تا بهترین راه حل های افزایش امنیت خانه های هوشمند را با هم بررسی کنیم.

تاثیر استفاده از سیستم های امنیتی هوشمند در خانه

اول از همه بهتر است کمی بیشتر به کاربرد سیستم های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی در خانه ها بپردازیم. در واقع باید برای افزایش امنیت خانه‌های هوشمند، کارایی و عملکرد این سیستم های امنیتی را شناخت و بررسی کرد. زمانی که از امنیت خانه حرف می زنیم منظور امنیتی است که ساکنین نسبت به ورود سارقین دارند. یعنی حفظ و افزایش امنیت جانی و مالی افراد. اما در مورد امنیت در خانه هوشمند، علاوه بر امنیت جانی و مالی، حفظ حریم خصوصی و امنیت مجازی ساکنین نیز باید در نظر گرفته شود.

در واقع استفاده از سیستم های امنیتی هوشمند در خانه ها موجب شده تا کمی بحث افزایش امنیت خانه پیچیده تر شود. همچنین نیاز به توجه بیشتری به این امر احساس می‌شود. چرا که در واقع به همان میزان که وجود سیستم های امنیتی هوشمند می تواند موجب افزایش امنیت خانه و بهبود کنترل رفت و آمد شود، با این حال در صورتی که برخی موارد در نظر گرفته نشود همین سیستم امنیتی می تواند موجب به خطر افتادن حریم خصوصی افراد و امنیت مجازی آن ها شود.

ویژگی های یک سیستم امنیتی ایده آل

روش های هوشمند سازی ساختمان بسیار مختلف است. برای افزایش امنیت در خانه هوشمند بهتر است از یک سیستم امنیتی کامل و یکپارچه استفاده شود. شرکت پشتیبانی که کار هوشمند سازی خانه را انجام می دهد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یک سیستم امنیتی هوشمند ایده آل باید مشخصات زیر را داشته باشد:

  • قفل های هوشمند روی تمام ورودی ها نصب است و ترجیحا این قفل ها با اسکن اثر انگشت یا رمز ورود قوی باز می شوند. برای باز کردن آن ها امکان احراز هویت دو مرحله ای وجود دارد.
  • سیستم امنیتی هوشمند دارای اعلان ورود و خروج افراد از خانه است
  • سیستم هشدار قوی برای ورود افراد غریبه به خانه
  • امکان برنامه ریزی و مدیریت کامل تمام بخش های سیستم امنیتی هم از راه دور و هم از راه نزدیک را دارد
  • دوربین های مدار بسته در بهترین نقاط خانه نصب است و کنترل کاملی روی بخش های مختلف ساختمان دارند

در کنار این موارد، پشتیبانی قوی و حفظ حریم خصوصی افراد از دیگر ویژگی های یک سیستم امنیتی هوشمند ایده آل است. حال با توجه به این مشخصات و بر اساس اجزای مختلف تشکیل دهنده یک سیستم امنیتی هوشمند که شامل انواع سنسور ها، دوربین ها، آژیر ها و … می شود، می توان از برخی راه کار ها جهت افزایش امنیت در خانه هوشمند استفاده کرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

افزایش امنیت خانه های هوشمند با بهبود امنیت مجازی

اولین و شاید یکی از موارد مهم در افزایش امنیت در خانه هوشمند، حفظ حریم خصوصی افراد است، چرا که در خانه های هوشمند دوربین های مخفی و اطلاعات کامپیوتری بخش مهمی از زندگی ساکنین را تشکیل می دهد. در نتیجه باید امنیت سیستم اینترنتی این ساختمان ها تامین شود. در واقع حفظ اطلاعات شخصی افراد در این بخش مطرح می شود که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. با وجودی که در این باره چالش های زیادی وجود دارد، اما قطعا اگر هوشمند سازی خانه را به یک شرکت بسیار معتبر بسپارید، می توانید از امنیت اطلاعات شبکه و حریم خصوصی تان مطمئن شوید.

مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی برای هوشمند سازی خانه ها است که بهترین و ایمن ترین خدمات را ارائه می دهد. از طرفی بحث هکر ها مطرح می شود که می توانند با هک کردن اطلاعات شما رمز ورود یا کنترل دوربین ها را در دست بگیرند. توصیه می شود حتما رمز های بسیار قوی را انتخاب کنید و در انتخاب رمز از کاراکتر ها و الگو های پیچیده ای استفاده کنید. به هیچ عنوان رمز عبور را به سایر افراد ندهید و در صورت لزوم سریعا رمز را تغییر دهید.

استفاده از سیستم احراز هویت دو مرحله ای

یکی دیگر از راه کار هایی که می توان از آن جهت افزایش امنیت خانه‌های هوشمند استفاده کرد، استفاده از سیستم های تشخیص هویت دو مرحله ای است که در این شرایط کار هکر ها یا سارقین سخت تر می شود. با استفاده از این سیستم کاربران برای ورود به خانه باید طی دو مرحله شناسایی شوند. در نتیجه اگر فردی غیر از شما، از جمله هکر ها قصد دسترسی به حساب کاربری شما و ورود غیر مجاز به آن را داشته باشند، سیستم سریعا به شما در این خصوص هشدار می دهد.

نرم افزار ها و سیستم های خود را ارتقا دهید

سیستم های هوشمند بر اساس نرم افزار و کامپیوتر کار می کنند. از این رو وجود برخی باگ های نرم افزاری و اختلالاتی معمول در این سیستم ها اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل بهتر است به منظور افزایش امنیت در خانه هوشمند، حتما در بازه های زمانی مشخص این برنامه ها نرم افزار ها را به روز رسانی کنید تا اختلالات احتمالی را از بین برده و امنیت خانه را افزایش دهید. این نرم افزار ها مانعی برای ورود هکر ها هستند.

به همین دلیل عملکرد درست آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این نرم افزار ها را می توان حداقل ماهی یک بار به روز رسانی کرد. از طرفی نیز برای افزایش امنیت در خانه هوشمند بحث ارتقای دستگاه ها و تجهیزات مطرح می شود. شاید برای همه افراد این کار مقدور نباشد اما از آن جایی که همه چیز در دنیای امروز بر اساس تغییر و تحولات دنیای تکنولوژی پیش می رود، ارتقای دستگاه های امنیتی خانه های هوشمند نیز قطعا می توانند موجب افزایش امنیت این خانه ها و بهبود عملکرد آن ها شود.

کاهش خطر هکر ها با استفاده از شبکه مجازی خصوصی

در بیشتر مواقع حمله هکر ها به سیستم امنیتی خانه ها از طریق شبکه های اینترنت خانگی است که امنیت زیر ساخت آن ها جای سوال دارد. اگر نگران اینترنتی که برای هوشمند سازی خانه استفاده می شود و به خطر افتادن اطلاعات شبکه خود هستید، می توانید از یک شبکه مجازی خصوصی استفاده کنید. با استفاده از وی پی ان شما می توانید آدرس اینترنتی تان را از دسترس هکر ها خارج کنید. با استفاده از این شبکه مجازی خصوصی تمامی اتصالات شما رمزگذاری می شود و تمام این ها موجب افزایش امنیت در خانه هوشمند خواهد شد.

کنترل بیشتر و دقیق تر روی داده ها

اساس کار این سیستم ها به این صورت است که شما یک سری داده ها را دائما دریافت می کنید و آن ها در قالب یک فایل بکاپ در جایی ذخیره می شوند. این نسخه های پشتیبان می توانند شامل اطلاعات دوربین ها و … باشند. برای افزایش امنیت در خانه هوشمند باید دائما این داده ها و محل ذخیره سازی آن ها را کنترل کنید.

باید این داده ها به درستی دسته بندی شده و امکان بازیابی اطلاعات برای شما وجود داشته باشد. این داده ها به صورت معمول در فضای ابری ذخیره می شود. در این صورت برای افزایش امنیت داده ها بهتر است از سیستم های رمز و تشخیص هویت دو مرحله ای برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده استفاده کنید. مراقبت از این اطلاعات برای افزایش امنیت در خانه هوشمند بسیار ضروری است.

گوشی همراه بخش مهم افزایش امنیت خانه های هوشمند

در خصوص سیستم های امنیتی و کنترل از راه دور خانه های هوشمند، معمولا اکثر برنامه های اصلی روی گوشی همراه افراد نصب می شود. با استفاده از تلفن همراه و برنامه های نصب شده روی آن،‌ امکان کنترل و برنامه ریزی از راه دور این سیستم های هوشمند امکان پذیر است. از این رو مراقبت از داده های این گوشی ها و افزایش امنیت آن ها در برابر سرقت های احتمالی یکی دیگر از نکات مهم در افزایش امنیت خانه های هوشمند است. حتما برای گوشی های خود از رمز ورودی قوی استفاده کنید و اطلاعات دستگاه را در اختیار هر کسی قرار ندهید.

افزایش امنیت با استفاده از سیستم های اعلام حریق

موضوع مهم دیگر در افزایش امنیت ساختمان های هوشمند، محافظت از ساختمان و سلامت ساکنین در برابر وقوع مشکلات مختلف نظیر آتش سوزی است. برای افزایش امنیت در خانه هوشمند در این شرایط باید حتما از سنسور های نشت گاز و تشخیص دود و حرارت در خانه استفاده شود. تنظیمات این سیستم می‌بایست همیشه فعال باشد. سیستم اعلام حریق با کوچک ترین نشتی در خانه فعال می‌شود. بدین ترتیب با قطع کردن گاز از بروز حریق جلوگیری می کند. همیشه این تنظیمات را چک کنید و از فعال بودن آن مطمئن شوید.

تگ های پست

اخبار و مقالات مرتبط

روند هوشمند سازی

روند هوشمند سازی و کار با متخصصین یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کرد، یافتن متخصصین با تجربه و کار آزموده است. این کار نه تنها از هدر رفت هزینه‌ و زمان جلوگیری می‌کند، بلکه تنش‌ها و اختلاف نظر‌ها را در روند کار به حداقل می‌رساند. برای شروع، شما باید تحقیقات خوبی…

خانه‌ی خود را هوشمند کنید

خانه‌ی خود را هوشمند کنید چگونه فناوری‌های به روز را به خانه‌های جدید یا پیش ساخته بیاوریم. زمانی که صحبت از خانه‌های هوشمند به میان می‌آید، شاید ذهن شما به سمت خانه‌ای با روشنایی خودکار یا مجهز به دستیار صوتی برود. جالب است بدانید که خانه‌ی هوشمند تنها به این موارد محدود نمی‌شود. باید گفت…

شهر هوشمند

شهر هوشمند یا همان شهر پایدار انتظار میرود تا سال ۲۰۵۰، ۸۵ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند. این بدین معناست که در سالهای پیش رو با مشکلاتی نظیر تامین انرژی، نشر co2، مشکلات ترافیک، تدارک کالا و مواد خام، به دلیل تراکم بالای جمعیت مواجه خواهیم بود. یکی از راهکارها راه اندازی ارتباطات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

حتما بارها شنیده اید که کسانی درباره آبیاری گلخانه و باغ خود با پیامک صحبت می کنند. امروزه عبارت خانه هوشمند به صورت باورنکردنی تکرار می شود. سال هاست که مبحث هوشمند سازی خانه، بیمارستان، ادارات و حتی باغ ها و گلخانه ها مطرح شده است.