021 - 72974000

شهر هوشمند چیست و چه امکاناتی دارد؟

شهر هوشمند

در دنیایی زندگی می کنیم که اینترنت به همراه تکنولوژی باعث پیشرفت کارایی بسیاری از دستگاه های زندگی انسان شده است. بنابراین شهر هوشمند نیز دیگر تصوری از یک آینده ی روشن و زیبا نیست. بسیاری از شهرهای هوشمند هم اکنون در دنیا حضور دارند و در حال فعالیت هستند برای اینکه بتوانید شهرهای هوشمند را شناسایی کنید لازم است با امکانات و ویژگی های آن ها آشنا باشید. در ادامه شما را با تمامی ابعاد ساختاری smart city آشنا می سازیم.

مفهوم شهر هوشمند

همان طور که از نام شهر هوشمند پیداست، تمامی جنبه های ساختاری آن به طور کامل هوشمندسازی شده است. به طور کلی شهرهای هوشمند چارچوبی دارند که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، استفاده می کنند.

مردم در شهرهای هوشمند از راه های مختلفی چون تلفن همراه و ابزارهای دیجیتالی مختلفی چون تبلت و رایانه از اجزای تشکیل دهنده ی شهر بهره می برند. خانه ها، وسایل حمل و نقل، چراغ های راهنما و رانندگی، تابلوهای تبلیغاتی، فروشگاه های زنجیره ای و… تک به تک هوشمند و به روز شده هستند.

نیاز به شکل گیری شهرهای هوشمند

شهرنشینی پدیده ی رو به افزایشی در سراسر دنیا است. امروزه 54% از مردم جهان در شهرهای مختلف زندگی می‌کنند که انتظار می‌رود تا سال 2050 به 66% برسد. در مجموع با رشد کلی جمعیت، شهرنشینی در عرض سه دهه آینده، 2.5 میلیارد نفر دیگر را به شهرها اضافه خواهد کرد. این حجم استقبال از شهرهای امروزی نیاز به شهر هوشمند را نمایان می سازد. شهر هوشمند با امکانات به روز خود بالاترین سطح از رفاه و آسایش را برای ساکنین خود ایجاد می کند.

نقش اینترنت در smart city

بسیاری از ویژگی های سیستماتیک شهر هوشمند نیازمند حضور پر رنگ اینترنت می باشد. اینترنت سازنده ی ویژگی های فنی بی نقص و به روز و همچنین زیرساخت های جدید و جذاب است. اینترنت کاربردهای فراوانی دارد. شبیه سازی ها، واریز مبلغ های مرتبط با کرایه ی تاکسی، تبلیغات موجود در تابلوهای خیابان ها، کنترل امنیت درب فروشگاه ها و…به لطف حضور اینترنت شکل می گیرد.

المان های ی شهرهای هوشمند

جا به جایی و حمل و نقل هوشمند

یک شهر هوشمند برای تردد افراد نیاز به پول کاغذی و در مواقعی کارت های عابر بانک ندارد. تاکسی ها و متروهای موجود در سطح smart city باید به گونه ای باشد که در عرض چند ثانیه روند جابه جایی شکل گیرد.

امنیت کلی شهر هوشمند

موضوع مهمی که می تواند شهر هوشمند را ایجاد سازد، امنیت است. بررسی های مخصوص دوربین های مداربسته و یا پلیس های رباتیک و چشمی ها و حسگرهای ایمنی باید در حدی باکیفیت باشند که اختلالی در روند هوشمندسازی شهر به وجود نیاورد.

بهداشت و سلامت هوشمند

سرویس های درمان هوشمند باید هزینه های بهبود بیماران را کاهش یابد. سرعت بخشی به پروسه ی درمان نیز حائز اهمیت است.

سرویس های پاکسازی شهر هوشمند

جمع آوری زباله های شهر هوشمند می بایست از طریق راه های دیجیتالی و به روزی انجام شود تا بدین ترتیب زیبایی و تمیزی شهر به طور کامل حفظ شود.

روشنایی هوشمند

یکپارچه کردن روشنایی شهری توسط سنسورها و محرک‌هایی کنترل می شود که با اینترنت و فناوری به روز و حساب دیده ای انرژی مصرفی را بهینه می کند.

شهرهای هوشمند موجود در دنیا

توکیو، بوستون، زوریخ سویس، استکهلم سوئد و سنگاپور برخی از مهم ترین شهرهای هوشمند امروزی است. این شهرها به طور مرتب شاهد مهاجرین و توریست ها هستند. چنین شهرهایی خیلی ساده بر ثروت کشور مرتبط می افزاید. معمولا شما به وضوح می توانید رضایت از امکانات شهر هوشمند را در رفتار و برخورد ساکنین آن ها مشاهده کنید.

تگ های پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.