021 - 72974000

آیا لامپ هوشمند وقتی خاموش است برق مصرف میکند؟

مصرف برق لامپ هوشمند

لامپ های هوشمند برای خانه ها به خصوص خانه هوشمند بسیار مناسب هستند و می توانند در مقایسه با لامپ های مرسوم و معمولی در هزینه ها صرفه جویی کنند. با این وجود، یک سؤال مهم در خصوص میزان مصرف این لامپ ها وجود دارد. خیلی از افراد میخواهند بدانند که یک لامپ هوشمند در حالت استندبای یعنی زمانی که روشن نیست چقدر برق مصرف میکند. آیا اصلا این لامپ ها در حالت آماده به کار انرژی مصرف میکنند یا خیر؟

آیا لامپ هوشمند در حالت استندبای برق مصرف میکند؟

لامپهای LED به طور کلی می توانند در صرفه جویی در مصرف انرژی فوق العاده باشند ، زیرا در مقایسه با سایر انواع لامپ ها، نیاز به برق زیادی ندارند. لامپهای هوشمند حتی از لامپ های ال ای دی بهترند زیرا زمانی که شما در خانه نیستید یا فراموش میکنید چراغ ها را خاموش کنید به صورت هوشمند خاموش میشوند.

با این حال، لامپ های هوشمند حتی وقتی که روشنایی ندارند نیز از نظر فنی همچنان روشن هستند. دلیل این امر این است که آنها باید ارتباط خود را با Wi-Fi خانه شما حفظ کنند. به این ترتیب که هر زمان تصمیم گرفتید چراغ ها را از راه دور روشن کنید، آن ها آماده هستند. بنابراین، لامپ های هوشمند حتی در صورت خاموش بودن از انرژی و برق استفاده میکنند.

چرا نباید نگران مصرف برق این لامپ ها در حالت آماده بکار باشید؟

با وجود اینکه میدانیم این لامپ ها حتی زمانی که خاموشند انرژی مصرف میکنند اما مصرف برق آن ها بسیار پایین و حداقل است. ما برای روشن شدن و اثبات این ادعا روی ۳ مدل لامپ هوشمند پرکاربرد آزمایشی انجام داده ایم و میزان انرژی مصرفی و هزینه برق هر کدام در یک ماه را محاسبه کرده ایم. سه لامپ مورد بررسی ما عبارتند از:

  • لامپ هوشمند فیلیپس مدل (Hue White)

  • لامپ یوفی مدل (Wi-Fi Lumos)

  • و لامپ کوکنترل (GoControl Z-Wave)

آنالیز میزان مصرف لامپ فیلیپس هیو وایت

میزان مصرف این لامپ چیزی بین ۰ تا ۰.۳۰ وات در ساعت متغیر است و ما به صورت میانگین میزان مصرف آن را ۰.۱۵ وات لحاظ میکنیم. خیلی سرتان را درد نمیآوریم با چیزی که ما حساب کردیم معلوم شد که برای اینکه لامپ نامبرده در حالت استند بای ۱ کیلووات ساعت کار کند باید ۶۶۰۰ ساعت معادل ۹ ماه و خورده ای کار کند. بسته به اینکه شما در کجا زندگی میکنید هزینه هر کیلووات ساعت متغییر است. اما به طور میانگین در ایران هر کیلووات ساعت حدود ۵۰۰ تومان است. یعنی این لامپ طی ۹ ماه در حالت استندبای تنها ۵۰۰ تومان برق مصرف میکند یعنی ماهانه حدودا ۵۶ تومان.

آنالیز مصرف لامپ یوفی لومز

در روشنایی کامل (شدت نور تا انتها زیاد است) یک لامپ Philips Hue White با شدت نور ۸۴۰ لومن ۹.۳ وات در ساعت مصرف میکند. در خصوص لامپ هوشمند GoControl 8.5 با شدت روشنایی ۷۵۰ لومن ۸.۵ وات و لامپ Eufy Lumos با شدت روشنایی ۸۰۰ لومن نیز ۷.۷ وات انرژی مصرف میکند.

با این حساب، بیایید فرض کنیم که ما هر روز حدود ۸ ساعت لامپ هوشمند خود را روشن می کنیم. برای لامپ هوشمند Philips Hue White، این بدان معناست که شما باید نزدیک ۰.۳۵ دلار در ماه برای حالت روشن لامپ و تنها یک پنی برای حالت استندبای آن پرداخت کنید. بنابراین از میان تمام هزینه ماهانه این لامپ، تنها ۲.۸۶٪ برای حالت استندبای یا آماده باشد است.

تگ های پست

اخبار و مقالات مرتبط

دوربین مداربسته هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند

بهترین سیستم افزایش امنیت و آرامش با به وجود آمدن و پیشرفت سیستم‌های امنیتی مانند دوربین مداربسته کمتر مغازه، فروشگاه و ساختمان تجاری پیدا می‌شود که دوربین مداربسته نداشته باشد. البته کاربرد دوربین مداربسته تنها به این موارد محدود نمی‌شود بلکه از این دوربین‌ها برای کنترل ترافیک نیز استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید عملکرد دوربین…

هوشمند سازی اتاق کودک

هوشمند سازی اتاق کودک

هوشمند سازی اتاق کودک مطابق با فن آوری روز امروزه دنیای فناوری، سبک و سیاق طراحی و ساخت خانه ها را به سمتی پیش می برد که فضا های مختلف آن به صورت هوشمند طراحی شوند. هوشمند سازی خانه فرایندی است که به دنبال آن، بخش های مختلف خانه با استفاده از فناوری های روز،…

سیستم کنترل دمای هوشمند

اوج کاهش مصرف انرژی با سیستم کنترل دمای هوشمند

شاید شما هم فراموش کاری‌هایی از این قبیل داشته باشید که بدون خاموش کردن اسپلیت خانه را ترک کنید و در نیمه‌های مسیر تازه به یاد آورید که اسپیلت را خاموش نکرده‌اید. اکثر اوقات در چنین شرایطی به دلیل تنگی وقت نمی‌توانیم بازگردیم و وسایلی که روشن رها کرده‌ایم را خاموش کنیم. به همین دلیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یوتـــک همکاری کنید

سال‌ها است که هوشمندسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات و حتی باغ‌ها و گلخانه‌ها بحث اصلی علاقه‌مندان این صنعت، مهندسین و مدیران شهری است. در جهان امروز که به‌ سرعت در حال پیشروی به سمت استفاده از هوش مصنوعی است، این خانه‌ هوشمند است که می‌تواند به کمک تجهیزات و خدمات شرکت یوتک(UTECH) مکان زندگی امن و آرام و هوشمند شما را در این جامعه تأمین کند.